Zapowiedź: Polonia Warszawa – KS Wasilków

Polonia od czterech spotkań nie wygrała. Tyle samo trwa seria meczów bez strzelonego gola. Lepszej okazji na przełamanie niż sobotnia rywalizacja z KS Wasilków może prędko już nie być. Na K6 przyjedzie beniaminek, którego boleśnie zderzył się z III ligą. Po 5 kolejkach przeciwnik zajmuje ostatnie miejsce z 0 pkt. i 1 strzeloną bramką.

Historia:

KS Wasilków założono po II wojnie, w 1946 r. Początkowo klub funkcjonował pod nazwą Włókniarz, gdyż powstał pod patronatem Zakładów Przemysłu Wełnianego im. Emilii Plater. Kilka lat później, w 1954 r. nazwę zmieniono na Pogoń. W 1957 r. doszło do kolejnego istotnego wydarzenia w historii klubu. Pogoń połączyła się z białostockim Włókniarzem, który wchłonął sekcję piłkarską z Wasilkowa. Jej reaktywacja nastąpił kilka lat później pod nazwą Łoś, a od 1977 r. wrócono do nazwy Włókniarz. W 1990 r. doszło do kolejnej zmiany nazwy, tym razem na MZKS, a potem na WKS (Wasilkowski Klub Sportowy) i wreszcie na KP Wasilków. 1999 r. przyniósł drugi raz fuzję z białostockim klubem, tym razem Jagiellonią. W 2002 r. doszło do odrodzenia klubu z Wasilkowa, tym razem jako KS Wasilków. Największy sukces klubu, to występowanie w latach 90. przez kilka sezonów na 3 poziomie rozgrywek. Przez ostatnie 3 sezony KS występował w IV lidze, zajmując najpierw 4 miejsce, potem 3, a ostatnio wreszcie 1. Przed grą w IV lidze KS miał za sobą 2 lata gry w III lidze [na podstawie Wikipedii].

Letnie transfery:

Przyszli: Damian Oracz (M) (pomocnik, z MOSP Białystok (juniorzy)), Jakub Jakimiuk (M) (napastnik, z ŁKS-u Łomża (IV liga, spadkowicz), 16 m. i 1 b.), Michał Grygoruk(M) (pomocnik, z Puszczy Hajnówka (liga okręgowa)), Damian Wysocki (M) (obrońca, z MOSP Białystok (juniorzy)), Łukasz Trzaska (obrońca, z Hetmana Białystok (IV liga)), Maciej Zieniewicz (pomocnik, z Mazura Ełk (IV liga, spadkowicz), 30 m. i 3 b.)

Odeszli?

5 ostatnich meczów KS – Wasilków w lidze (najwyżej ostatni mecz)

  • 0:1 z Bronią Radom (D)
  • 0:5 z RKS-em Radomsko (W)
  • 0:2 z Sokołem Ostróda (D)
  • 1:2 z Concordią Elbląg (W)
  • 0:4 z Pelikanem Łowicz (D)

O meczu:

KS Wasilków nie miał łatwej przeprawy przez IV ligę. Przez cały sezon nasz najbliższy rywal naciskany był przez Warmię Grajewo, która koniec końców zdobyła tylko dwa punkty mniej. KS zgromadził w 32 meczach 77 punktów; 25 wygranych, 2 remisy i 5 porażek. Imponujący może wydawać się bilans bramkowy: 100-26. Niemniej trzeba brać pod uwagę, że w ostatnich latach lider IV ligi podlaskiej zawsze notował podobny wynik strzelecki i jest w on dużej mierze efektem dosyć nierównego poziomu tej ligi. W III lidze KS ma już ogromne problemy z trafianiem do siatki. Przeciwnik w 5 meczach strzelił tylko jedną bramkę (jej strzelec z Polonią nie zagra), więc zerowy dorobek punktowy nie może dziwić. Tym bardziej, że również w defensywie zespół wygląda słabo. 14 straconych goli to drugi najgorszy wynik w lidze. Z tego powodu trzeba upatrywać w naszej drużynie faworyta i przyjąć każdy inny wynik niż wygrana jako rozczarowanie. Lepszej okazji na przełamanie serii 4 meczów bez wygranej i bez strzelonego gola prędko nie będzie. Nie można przy tym lekceważyć rywala. Broń Radom, która potrafiła pokonać Lechię, mocno męczyła się z KS-em. Wygrana Concordii była natomiast mocno szczęśliwa, elblążanie przegrywali 0:1 i powinni przegrywać do przerwy wyżej, ale KS nie wykorzystał karnego. Poza tym nie można zapominać o naszych problemach. Podobnie jak klub z Wasilkowa, Polonia strzelała tylko w 1 spotkaniu, a i do gry defensywnej można mieć zastrzeżenia. Wystarczy wspomnieć, że gorszy bilans bramkowy ma tylko KS i Pogoń, czyli dwie drużyny z 0 pkt. Dodatkowym problemem może być zmiana stylu gry przez KS Wasilków, którą po ostatniej porażce dla portalu Współczesna zapowiedział trener Artur Woroniecki, co utrudni analizę gry rywala.

Nie zagrają:

  • Polonia: Grzegorz Wojdyga (kontuzja; powrót planowany w połowie września), Arkadiusz Zajączkowski (kontuzja; 2-3 tygodnie)
  • KS Wasilków: Dawid Ostaszewski (pomocnik; 4 ŻK; 5 m. (365 minut) i 1 b.), Piotr Dąbrowski (ślub; obrońca, 2 m. (164 minut))

Sędzia: Tomasz Lewandowski (Piotrków Trybunalski) – w zeszłym sezonie sędziował wyjazdowe spotkanie Polonii z Huraganem Morąg – 1:1 (3 ŻK dla rywali i 2 ŻK dla polonistów)


Polonia II: W najbliższej kolejce nasz zespół zagra z drużyną, którą doskonale zna – Wisłą Dziecinów. Przeciwnik, tak jak Polonia II, jest beniaminkiem i przez dwa sezony rywalizował z polonistami w A – klasie. Początek w lidze okręgowej Wisła ma zdecydowanie gorszy niż „Czarne Koszule”. Rywal po 3 kolejkach ma 0 pkt. i bilans bramkowy 2-17. Zespół z Dziecinowa najpierw przegrał 0:9 z Marcovią, potem 2:4 z Olimpią Warszawa, a ostatnio 0:4 z Agape Białołęka. Z tego powodu Polonię II trzeba uznać za zdecydowanego faworyta. Co prawda Polonia II w A-klasie przegrała dwa razy na wyjeździe z Wisłą, ale w tej rundzie przeciwnik nie gra w Dziecinowie, które było prawdziwą twierdzą. Pewnym zmartwieniem mogą być jednak problemy kadrowe w środku obrony. Kontuzjowany jest Filip Pyśniak, a ostatniego meczu z powodu urazu nie dograł Mateusz Sidor. Poza tym ograniczona będzie możliwość skorzystania z zawodników pierwszej drużyny, która gra 3 godziny później.  Początek spotkania Polonii II w sobotę o 16:00, na stadionie Amura Wilga.

Źródło: wlasne/ wspolczesna.pl/ wikipedia.pl/ 90minut.pl/ kswasilkow.pl

Author: muchomor

1 thought on “Zapowiedź: Polonia Warszawa – KS Wasilków

Dodaj komentarz