Zapowiedź meczu: ŁKS Łomża – Polonia Warszawa

Polonistów w sobotę czeka teoretycznie łatwiejsze spotkanie z ostatnią drużyną III ligi, ŁKS-em 1926 Łomża. Czy „Czarne Koszule” po dość niespodziewanym remisie ze Zniczem Biała Piska pokuszą się o wywiezienie trzech punktów z Podlasia?

Początki piłki nożnej w Łomży sięgają 1916 roku, gdy dyscyplina ta została sprowadzona do miasta przez 1 Pułk Piechoty Legionów, który wówczas przybył do miasta. Początkowo mecze rozgrywane były tylko na trenie koszarów, co ograniczało popularność dyscypliny. Zmiana nastąpiła wraz z przybyciem 4 Pułku Piechoty, który spotkania rozgrywał na boisku przy ul. Nowogrodzkiej. Mecze między trzema pułkami, będącymi skoszarowanymi w Łomży, cieszyły się coraz większa popularnością mieszkańców. W 1918 roku 33 Pułk Piechoty uformował drużynę „Piechur”, wojna jednak uniemożliwiała prowadzenie regularnych rozgrywek. W 1921 roku udało się utworzyć oficjalny klub – Wojskowy Klub Sportowy 33 PP „Piechur” Łomża. Mieszkańcy marzyli jednak o cywilnym klubie, niezależnym od polityki i wojska. W 1923 roku sekcję piłki nożnej utworzyć chciało Łomżyńskie Towarzystwo Wioślarskie, ale nie udało to się. Mimo tego niepowodzenia, powstawać zaczęły kluby żydowskie i szkolne, który rozgrywały mecze między sobą. Wiele z tych drużyn szybko upadało, nie dotyczyło to jednak powstałej w 1926 roku „Łomżynianki”.

Arkadiusz Zajączkowski

Klub oficjalnie zarejestrowany został w 1928 roku jako Łomżyński Klub Sportowy. Pierwszy mecz tej drużyny zakończył się wysokim zwycięstwem 6:0 z zespołem 71 Pułku Piechoty z Zambrowa. ŁKS w 1928 rozegrał w sumie dziewięć spotkań, siedem z nich wygrał, a dwa zremisował. W 1929 klub wystartował w B – klasie (III poziom); organizatorem rozgrywek był OZPN Białystok. 3 lata później ŁKS wygrał je, ale następny sezon ponownie rozpoczął w B – klasie. W 1933 łomżanie znów jednak byli najlepsi w B – klasie i tym razem awansowali do A – klasy. Rok później do ŁKS-u wcielono dwa kluby – „Legion Młodych” i „Akademickie Koło Łomżan” oraz zmieniono nazwę na ŁKS „Legion”, co było efektem objęcia klubu wojskowym patronatem. W 1934 roku ŁKS bliski był awansu do 1 ligi, ale w finale okręgu okazał się gorszy od WKS-u Grodno. W tym okresie w Łomży gościły też znane drużyny, takie jak Hapoel Tel-Aviv i Legia Warszawa oraz Gwiazda Warszawa. W pojedynkach z dwoma pierwszymi zespołami ŁKS okazał się gorszy, ale z Gwiazdą udało się wygrać. Do sezonu 1937/38 łomżanie grali w A – klasie, ale w trakcie trwania tych rozgrywek klub został wyrzucony ze względu na niezapłacenie składki albo kary. Rok później wybuchła wojna, podczas której zginęło wielu działaczy i piłkarzy. Przez chwilę wówczas istniało Zrzeszenie Sportowe „Spartak” utworzone przez władze radzieckie, ale po ponownym wkroczeniu Niemców zawieszono rozgrywki.

***

Transfery:

Przyszli:

Odeszli: Mateusz Złotogórski (bramkarz, 7 m.), Cezary Demianiuk (napastnik, do Olimpii Elbląg (II liga), 17 m. i 5 b.), Krystian Kalinowski (bramkarz, do Stali Stalowa Wola (II liga), 10 m.), Damian Gałązka (pomocnik, do Orląt Radzyń Podlaski (III liga), 15 m. i 1 b.), Eryk Rakowski (obrońca,do Polonii Warszawa (III liga), 17 m. i 1 b.)

***

5 ostatnich meczów ŁKS-u Łomża w lidze:

  • Ursus Warszawa – ŁKS 2:0
  • ŁKS – Unia Skierniewice 0:3
  • Sokół Aleksandrów Łódzki – ŁKS 0:0
  • ŁKS – Ruch Wysokie Mazowieckie 0:3
  • Broń Radom – ŁKS 1:0

***

Zamykająca tabelę drużyna z Łomży w spotkaniu z Polonią nie sprawiła niespodzianki. Podopieczni Krzysztofa Chrobaka zdobyli dwa gole (strzelali Krystian Pieczara Czarek Sauczek, którzy w wiosną są wyróżniającymi postaciami „Czarnych Koszul”), a swoim nowym kolegom miał okazję przyjrzeć się Eryk Rakowski. Jak padały gole? Pierwszy po akcji z lewego skrzydła, idealnie dośrodkował Piotr Maślanka, a piłka spadła na głowę niezawodnego Pieczary, który nie dał szans rozpaczliwie interweniującemu bramkarzowi gości. Chwilę po wznowieniu podwyższył Sauczek, który po dobrym podaniu od Marcina Kluski wyszedł na czystą pozycję i pewnym uderzeniem nie dał szans golkiperowi rywali.

***

sędzia Damian Krumplewski

Sędzia: Damian Krumplewski (Olsztyn)

  • wyjazdową porażkę z Sokołem Aleksandrów Łódzki (0:2, 2-3 w żółtych kartkach plus czerwona kartka dla Arka Zajączkowskiego), wyjazdowy remis z Victorią Sulejówek (2:2, 2:1 w żółtych kartkach) i porażkę „domową” z Olimpią Zambrów (1:3, 1-0 w ŻK),
  • wyjazdowa porażka ŁKS-u z Lechią Tomaszów Mazowiecki (0:1, 3-2 w kartkach).

***

Nie zagrają: Maciej Wilanowski (zerwane więzadła krzyżowe, raczej bez szans na powrót w tym sezonie), Grzegorz Wojdyga („achilles”, do końca sezonu nie zagra), Bartosz Wiśniewski (zwichnięty łokieć)

Zagrożeni: Arkadiusz Zajączkowski (3 ŻK), Sebastian Kobiera (3 ŻK), Krystian Przyborowski (3 ŻK), Jan Balawejder (3 ŻK), Piotr Maślanka (7 ŻK)


Rezerwy:

Druga drużyna 8 czerwca 2019 r. (g. 17:00) wybiera się na konfrontację z szóstą ekipą klasy A, Vulcanem Wólka Mlądzka. Rezerwiści w tej kolejce mają szansę umocnienia się na miejscu premiowanym awansem. Jesienna wygrana (4:0) domowa daje szanse na pozytywne nadzieje. Ciekawie zapowiada się także spotkanie peletonu (SRT Halinów gra z Borem Regut).

Author: Kwikster

Barwy moro, ciemny kaptur, Kwik to dziwny bywa stwór, o swej Polonii marzy dzień i noc i w Gwiezdnych Wojen wierzy moc [wierszyk z czasów ogólniaka... niezmiennie na czasie ;)]

4 thoughts on “Zapowiedź meczu: ŁKS Łomża – Polonia Warszawa

  1. Ja bym byl bardziej ostrozny ..moim zsdaniem dwojka ma ciezki mecz jezeli niezagra wzmocniona i w pelnym skladzie moze byc ciezko…to sa amatorzy wolkan u siebie jest grozny i moze zagrac pelnym skladem a w tej lidze 3 zawodnikow robi roznice bo druzyny maja po 12 zawodnikow wiec nieobecnosc nawet jednego zawodnika strasznie oslabia druzyne…
    No ale nasz sztab szkoleniowy napewno o tym wie i na ten tydzien napewno dwojka bedzie priorytetem zeby niezapszepascic calego roku…

Dodaj komentarz