Zapowiedź: Victoria Sulejówek – Polonia Warszawa

Przerwa między obiema rundami tradycyjnie nie przyniosła kibicom Polonii spokoju. Liczne problemy organizacyjne i finansowe niepokoiły wszystkich fanów. Od najbliższego weekendu będzie można na szczęście chociaż na chwilę znaleźć wytchnienie od nich i skupić się na wydarzeniach boiskowych. Po 4 miesiącach przerwy na ligowe boiska wracają „Czarne Koszule”. Polonia w pierwszym wiosennym spotkaniu zmierzy się z Victorią Sulejówek, którą czeka ciężka walka o utrzymanie.

Początki futbolu w Sulejówku datuje się na rok 1918, wówczas piłkarski klub nosił nazwę „Nadzieja”. Jednak dopiero w 1924 zaczęto rozgrywać regularnie mecze towarzyskie, w których Nadzieja przeważnie wygrywała. Niedługo później klub zmienił nazwę na Koło Młodzieży „Miłośnianka”. Cieszył się on sporo popularnością, na mecze przychodziło nawet 2000 kibiców. W tamtym okresie klub został też zgłoszony do Warszawskiego Okręgowego Związku Piłki Nożnej i rozpoczął zmagania ligowe w C – klasie. Rok później Miłośnianka awansowała do B – klasy i występowała tam do wybuchu II wojny światowej. Podczas niej rozgrywki ligowe zawieszone, ale zawodnicy z Sulejówka występowali w meczach towarzyskich. Po wojnie Miłośnianka została reaktywowana przez Towarzystwo Przyjaciół Żołnierza. Początkowo klub rozgrywał jednak tylko sparingi. W międzyczasie TPŻ zostało rozwiązane, a klub został najpierw objęty patronatem Ludowych Zespołów Sportowych, a potem zrzeszenia „Kolejarz”. Drużyna wówczas zaczęła występować pod nazwą KS „Kolejarz” Miłosna, nadal była jednak nazywana Miłośnianką. Klub zgłoszono ponownie do rozgrywek C – klasy. W latach 50 -tych doszło do fuzji KS „Kolejarz” Miłosna i LZS „Mazovii” Sulejówek. Od 1957 roku drużyna zmieniła nazwę na LZS „Victorię”. Te datę uznaje się też za datę założenia Victorii Sulejówek. Niedługo potem klubowi udało się awansować do B – klasy. Na rok 1972 przypadł natomiast awans do A – klasy. Po 13 latach Victoria ze względu na kłopoty finansowe spadła do B – klasy. W 1993 roku piłkarzom z Sulejówka udało się jednak powrócić do A – klasy. Kolejny awans Victoria wywalczyła dopiero w 2004 – do ligi okręgowej. Po 2 sezonach na tym poziomie gospodarze najbliższego mecz dostali się do V ligi (obecna IV liga). W 2017 roku, po 11 sezonach na 5 poziomie rozgrywek, Victorii udało się awansować do III ligi. Ten sukces był już na wyciągnięcie roki rok wcześniej, ale wówczas w barażach lepszy okazał się Huragan Wołomin, który po 1 sezonie w III lidze spadł. [na podstawie oficjalnej strony]

W pierwszej rundzie Polonia pokonała u siebie Victorię 2:1. Początek meczu nie zwiastował takiego rezultatu. Victoria stworzyła sobie jako pierwsza dwie bardzo groźne sytuacje, ale na szczęście bezbłędny był Jan Balawejder. Polonii udało się w końcu zdobyć przewagę, czego efektem była bramka głową Krystiana Pieczary w 31 minucie. Druga część zaczęła się dla „Czarnych Koszul” wyśmienicie, w 47 minucie prowadzenie podwyższył Sebastian Olczak, ładnym uderzeniem z wysokości pola karnego. Następne minuty przyniosły kilka niezłych akcji Polonii, ale za każdym razem brakowało dobrego wykończenia. Wydawało się jednak, że „Czarne Koszule” i tak bez problemu zgarną 3 punkty, bo Victoria nie wyglądała najlepiej. Niestety goście w 74 minucie zdobyli niespodziewanie bramkę kontaktową po pięknym trafieniu Wojciecha Wociala. Obraz meczu jednak nie zmienił się, Polonia nadal przeważała. W 87 minucie rywale zmarnowali doskonałą okazję do wyrównania, przeciwnik z bliska zdecydowanie za mocno uderzył głową. Ostatecznie mecz zakończył się zasłużoną wygraną naszego zespołu.

Bartosz Wiśniewski i Grzegorz Wojdyga

Przyszli: Michał Dobkowski (pomocnik, z Pelikana Łowicz (III liga), 15 m. i 1 b.), Mateusz Grudziński (pomocnik, z Legii II Warszawa (III liga), 2 m.), Kamil Krupiński (obrońca, z Wisły II Płock (IV liga))

Odeszli: Krzysztof Możdzonek (pomocnik, do Ursusa Warszawa (III liga), 8 m. i 1 b.), Eryk Agnyziak (pomocnik, do Drukarza Warszawa (IV liga), 10 m.), Daniel Cichocki (obrońca, do Błonianki Błonie (IV liga), 1 m.), Szymon Klepacki (pomocnik, do Górnika Łęczna (II liga), 10 m.), Dawid Makuch (napastnik, do Ząbkovii Ząbki (IV liga), 2 m.), Patryk Romański (obrońca, do KS Łomianki (IV liga), 1 m.),

Sparingi: 1:1 z Pogonią Siedlce (II liga), 4:2 z Huraganem Wołomin (IV liga), 2:2 z Mazovią Mińsk Mazowiecki (IV liga), 0:3 z Orlętami Radzyń Podlaski (III liga),   2:4 ze Zniczem Pruszków (II liga), 5:3 z KS-em Łomianki (IV liga), 6:1 z MKS-em Przasnysz (IV liga), 1:3 z Pogonią Grodzisk Mazowiecki (IV liga), 3:0 z Ząbkovią Ząbki (IV liga), 6:0 z Hutnikiem Warszawa (IV liga), 3:3 z Błonianką Błonie (IV liga)

Mecze po przerwie między rundami zawsze są dużą niewiadomą. Zwłaszcza, gdy trwa ona 4 miesiące. Bardzo ciężko jest przewidzieć, jak potoczy się spotkanie z Victorią Sulejówek. Zwłaszcza, że za czasów trenera Krzysztofa Chrobaka wyniki w sparingach nie znajdują żadnego odzwierciedlenia w ligowej formie. Niemniej należy nastawić się raczej na ciężką przeprawę. Przeciwnik zajmuje miejsce w strefie spadkowej i teraz już właściwie każdy mecz dla gospodarzy będzie meczem o życie. Trzeba też wziąć pod uwagę warunki atmosferyczne, które na pewno wpłyną niekorzystnie na murawę, utrudniając Polonii kombinacyjną grę. Nie można też zapominać o specyficznej atmosferze na trybunach w Sulejówku, piłkarze „Czarnych Koszul” na pewno nie będą traktowani z sympatią. Ten nieprzyjemny klimat może być szczególnie dotkliwy dla dwóch nowych zawodników – Krystiana Przyborowskiego i Eryka Rakowskiego, którzy z dużym prawdopodobieństwem wyjdą w pierwszym składzie. Tym, co jednak może trenera Krzysztofa Chrobaka martwić najbardziej to zestawienie obrony. Za kartki pauzuje Przemysław Szabat, odszedł kontuzjowany Rafał Zembrowski, być może wyleczy się Grzegorz Wojdyga, ale on zagrał tylko w pierwszym sparingu – 19 stycznia. Oznacza to, że czeka nas spory eksperyment. Na prawej obronie zagra zapewne lewy obrońca – Rakowski, a parę środkowych obrońców utworzą: prawy obrońca – Arkadiusz Zajączkowski (w środku obrony grał w juniorach) oraz środkowy pomocnik – Sebastian Kobiera, na swojej pozycji zagra tylko Piotr Maślanka. Takie zestawienie zostało przetestowane w trzech sparingach i musimy mieć nadzieję, że to wystarczy na powstrzymanie rozstrzelanej w sparingach ofensywy rywala, w której bryluje Wocial – drugi najlepszy strzelec ligi (11 goli).

Lepiej wygląda Polonia z przodu – w sparingach bardzo dobrze radzili sobie Mateusz Małek i Cezary Sauczek. Pewnym znakiem zapytania jest jednak środek pola – nie wiadomo jak będzie wyglądać współpraca Przyborowskiego z Marcinem Kluską. Niepewna jest też dyspozycja Krystiana Pieczary, który nabawił się drobnego urazu w sparingu z Unią Janikowo i nie zagrał w ostatnim meczu kontrolnym ze Świtem. Nie można zapominać jednak o Kacprze Wasilewskim, który został najlepszym strzelcem rezerw w rundzie jesiennej, a w zimowym okresie przygotowawczym był już najskuteczniejszym zawodnikiem pierwszego zespołu. Wiosną może być prawdziwym jokerem w tali kart naszego szkoleniowca.

Choć „Czarne Koszule” nie przystąpią do spotkania w optymalnym składzie, wciąż wydaje się, że na papierze więcej jakości jest po naszej stronie i dlatego Polonię można uznać za faworyta. Rywal, choć ma za sobą bardzo słabą rundę, zimą nie dokonał za wielu wzmocnień.  Warto jednak zwrócić uwagę na Kamila Krupińskiego. Jeśli zagra, na pewno będzie miał wiele do udowodnienia trenerowi Chrobakowi. W rundzie wiosennej sezonu 2017/2018 grał regularnie w Polonii II Warszawa i był stałym gościem na treningach pierwszego zespołu, ale ostatecznie nie przekonał szkoleniowca do swojej osoby.

sędzia Marcin Miłoszewski

Nie zagrają: Maciej Wilanowski (zerwane więzadła krzyżowe, raczej bez szans na powrót w tym sezonie), Przemysław Szabat (4 ŻK)

Zagrożeni: Bartosz Wiśniewski (3 ŻK), Marcin Kluska (3 ŻK), Arkadiusz Zajączkowski (3 ŻK)

Sędzia: Marcin Miłoszewski (Olsztyn) – do tej pory sędziował jeden mecz Polonii, wygrany jesienią 1:0 z Unią Skierniewice (1 ŻK dla Polonistów, 0 dla rywali)

Źródło: własne/ Przegląd Sportowy/ 90minut.pl

Author: muchomor

2 thoughts on “Zapowiedź: Victoria Sulejówek – Polonia Warszawa

    1. Za Bartka może zawsze zagrać Wasilewski, za Kluskę Sołoducha, a za Zajączkowskiego Wojdyga (za 2,5 tygodnie będzie raczej zdrowy).
      Gorzej, że jak ktoś dostanie z tej trójki żółtą, to po 4 miesięcznej przerwie zagra 1 mecz i na następny 3 tygodnie czekania.

Dodaj komentarz