MKS o braku porozumienia ze spółką

Kilkadziesiąt godzin po liście Zarządu Polonii Warszawa S.A. na oficjalnej stronie akademii MKS-u Polonii Warszawa pojawiło się oświadczenie dotyczące kwestii związanych z negocjacjami spółki z akademią dotyczące udziału tej drugiej w procesie współpracy. 

Dowiedzieliśmy się z niego, że oba podmioty spotkały się w celu ustalenia najoptymalniejszej drogi futbolowego rozwoju Polonii. Spółkę reprezentował Zarząd (prezes Piotr Kaluba i wiceprezes Krzysztof Dobosz) oraz trener Krzysztof Chrobak. Po stronie akademii znaleźli się członkowie Zarządu MKS-u: Ryszard Doniek, Paweł Olczak, Janusz Kołakowski i Kamil Majewski.

Paweł Olczak, Piotr Wojciechowski

Z relacji MKS-u wynika, że wstępnie dogadano następujące kwestie:

 • spółka zajmie się prowadzeniem pierwszej drużyny i zespołu rezerw;
 • MKS będzie zajmował się piłką młodzieżową i to oni będą jedynymi reprezentantami „Dumy Stolicy” w rozgrywkach MZPN i PZPN;
 • zespół juniorów starszych zostanie przekazany z wyrównaniem poziomów sportowych zespołów S.A. i MKS tak, aby młodzi zawodnicy mieli możliwość płynnego przechodzenia pomiędzy rozgrywkami juniorskimi i seniorskimi – co mogłoby w ocenie naszej redakcji rozwiązać problem „wychowanków” uczestniczących w PZPN-owskim systemie Pro Junior;
 • współpracę obu podmiotów w projekcie rozwoju grup zewnętrznych (kategorie U6-U12), które mają grać w rozgrywkach MZPN-u i PZPN-u oraz efektowną selekcję do drużyn potykających się w rozgrywkach;
 • zasady przejścia zawodników z MKS-u do spółki – wszyscy zawodnicy przechodzący nieodpłatnie;
 • zasady  finansowego wsparcia szkolenia grup „wyczynowych” MKS Polonia przez Polonię SA poprzez podział ewentualnie pozyskanych środków z programu Pro Junior System.

Warto w tym miejscu rozwinąć kwestię zawartą w „trzeciej kropce”.  Początkowo drużyny występowałyby dwie – jedna z S.A. i druga z MKS-u. Po uzyskaniu awansu w kategorii juniora starszego przez drużynę Polonii S.A. do ligi, w której będzie znajdować się wówczas zespół MKS Polonia najlepsi zawodnicy z obu drużyn zostaną połączeni w jedną drużynę pod egidą Polonii S.A. Także plan był bardzo przyjemny i zdecydowanie opierał się na słusznym założeniu, które mogłoby dać seniorskiej piłce korzyść w postaci obiecujących młodzieżowców.

Według relacji MKS-u dzień po spotkaniu prezes Piotr Kaluba bez jakiejkolwiek konsultacji z drugą stroną przesłał umowę zawierającą punkty rażąco odbiegające od ustalonych przez oba Zarządy. Powodem tego było „przespanie się z tematem”. Ponadto w komunikacie Akademii czytamy, że późniejsze spotkania również kończyły się fiaskiem negocjacyjnym. Powodem były różnice zdań dotyczące rozwoju akademii Polonii S.A., która to podjęła i wciąż podejmuje próby działania w obszarze młodzieżowej piłki nożnej, wprowadzając tym samym jedyny dysonans w sportowej przestrzeni polonijnej społeczności.

Z oświadczenia dowiedzieliśmy się także, że od samego początku podjęcia się rozmów proponował podczas negocjacji obecność wywodzących się z polonijnej społeczności niezależnych obserwatorów oraz że pomimo braku porozumienia zawodnicy MKS Polonia przechodzili nieodpłatnie do Polonii SA!

Mimo wszystko MKS Polonia Warszawa nadal jest otwarty na możliwość zawarcia porozumienia. Możemy tylko trzymać kciuki za oba podmioty, której jak szczerze wierzymy finalnie będą w stanie dogadać się i wypracować wspólne zdanie dla dobra futbolu na K6!

***

OŚWIADCZENIE MKS POLONIA z dnia 20.02.2019 r.

W pierwszej części sezonu 2018/2019 przedstawiciele stowarzyszenia MKS Polonia Warszawa i spółki Polonia Warszawa SA spotykali się w celu ustalenia ścisłej współpracy w kwestiach zakresu działalności podmiotów oraz wypracowania modelu docelowego struktury piłki nożnej przy Konwiktorskiej 6. Już na pierwszym spotkaniu ustalono najoptymalniejszą drogę futbolowego rozwoju Polonii jako całości.
Byli na nim obecni: Polonia Warszawa SA – Piotr Kaluba, Krzysztof Dobosz, Krzysztof Chrobak;

MKS Polonia Warszawa – Ryszard Doniek, Paweł Olczak, Janusz Kołakowski, Kamil Majewski.

Ustalono:

 • Polonia Warszawa SA prowadzi i będzie prowadzić drużynę seniorów oraz drużynę rezerw,
 • MKS Polonia Warszawa prowadzi i będzie prowadzić „wyczynowe” szkolenie dzieci i młodzieży na wszystkich poziomach szkoleniowych. Zespoły MKS Polonia będą jedynymi reprezentantami Dumy Stolicy w rozgrywkach MZPN i PZPN. Miejsce działania – Konwiktorska 6 (grupy MKS Polonia wyczerpią całkowicie możliwości treningowe obiektu),
 • drużyna juniora starszego MKS Polonia zostanie przekazana wraz z wyrównaniem poziomów sportowych zespołów Polonii SA i MKS Polonia tak, aby młodzi zawodnicy mieli możliwość płynnego przechodzenia pomiędzy rozgrywkami juniorskimi i seniorskimi,
 • w celu osiągnięcia powyższego w najstarszych kategoriach wiekowych tymczasowo będą istniały równolegle zespoły Polonii SA, jak i MKS Polonia. Po uzyskaniu awansu w kategorii juniora starszego przez drużynę Polonii SA do ligi, w której będzie znajdować się wówczas zespół MKS Polonia najlepsi zawodnicy z obu drużyn zostaną połączeni w jedną drużynę pod egidą Polonii SA,
 • Polonia SA i MKS Polonia będą wspólnie prowadzić projekt grup zewnętrznych w kategoriach u6-u12, które nie będą brały udziału w rozgrywkach MZPN i PZPN. Zawodnicy wyróżniający się w ramach tego projektu kierowani będą do uczestniczących w rozgrywkach drużyn MKS Polonia. Miejsce działań – boiska szkolne oraz obiekty przyszkolne.
 • zasady podziału kwot transferowych za zawodników, którzy odbyli szkolenie w MKS Polonia, a następnie przeszli do drużyn Polonii SA. Wszyscy zawodnicy przechodzą z MKS do SA nieodpłatnie (!),
 • zasady  finansowego wsparcia szkolenia grup „wyczynowych” MKS Polonia przez Polonię SA poprzez podział ewentualnie pozyskanych środków z programu Pro Junior System.

Niestety dzień po spotkaniu prezes Piotr Kaluba bez jakiejkolwiek konsultacji z drugą stroną przesłał umowę zawierającą punkty rażąco odbiegające od ustalonych przez oba Zarządy. Powodem tego było „przespanie się z tematem”.

Późniejsze spotkania, pomimo wypracowanej optymalnej struktury piłkarskiej przy Konwiktorskiej 6, nie przyniosły rezultatu w postaci porozumienia, ponieważ Zarząd Polonii SA przekazał informację, iż nie ma żadnego wpływu na działania spółki córki Polonii Warszawa Sp. z o.o., która to podjęła i wciąż podejmuje próby działania w obszarze młodzieżowej piłki nożnej, wprowadzając tym samym jedyny dysonans w sportowej przestrzeni polonijnej społeczności. W takim kontekście istniała poważna przeszkoda dla porozumienia na linii Polonia SA – MKS Polonia.

Należy zaznaczyć, że MKS Polonia Warszawa od samego początku podjęcia się rozmów proponował podczas negocjacji obecność wywodzących się z polonijnej społeczności niezależnych obserwatorów oraz że pomimo braku porozumienia zawodnicy MKS Polonia przechodzili nieodpłatnie do Polonii SA!

Mając na uwadze dobro zarówno młodzieżowej, jak i seniorskiej piłki nożnej przy Konwiktorskiej 6 MKS Polonia Warszawa oświadcza, że podtrzymuje gotowość do zawarcia porozumienia.

Źródło: własne / MKS Polonia Warszawa

Author: Kwikster

Barwy moro, ciemny kaptur, Kwik to dziwny bywa stwór, o swej Polonii marzy dzień i noc i w Gwiezdnych Wojen wierzy moc [wierszyk z czasów ogólniaka... niezmiennie na czasie ;)]

10 thoughts on “MKS o braku porozumienia ze spółką

 1. Znów mamy wojnę na oświadczenia. Z ostatniego MKS-u wynika, że za brak porozumienia odpowiada prezes Kaluba. , gdyż przespał się z tematem i zmienił zasady gry. Ale jak zmienił to już MKS nie wyjaśnił. Stąd jestem przekonany że obu stronom zależy tylko na oświadczeniach jacy to oni są chętni. Jednak mając odrębne biznesy porozumienia nie chcą, a jeśli już chcą to tylko na swoich warunkach. A tak porozumieć się nie da. Pan Kaluba powinien się do tego odnieść bo zrobiono z niego czarnego luda

  1. Raczysz żartować. Kiedy była współpraca z MKS-em i jakimi to wspaniałymi juniorami zasilona została pierwsza drużyna? Porównaj to z dobrze zapowiadającymi się juniorami których MKS „pozbył” się i za ile i gdzie ta kasa?

 2. To dogadanie sie powinno byc piorytetem dla obu stron i to szybko zeby kasa z pro junior plynela do klubu a potem w sensowny sposob byla dzielona na spolke i mks…jak sie niedogadaja to jest szkoda na zecz klubu i automatycznie dofinansowanie pszeciwnikow….Na dzis kasa ktorej niema w klubie plynie gdzie indziej….

 3. Muchomorze, propozycja MKS dobrze wygląda na papierze, ale diabeł tkwi w szczegółach:
  1. Kto ma utrzymywać finansowo oba roczniki w CLJ młodszym i starszym ? Spółka, MKS, czy po równo ?
  2. Czy w obu tych rocznikach piłkarze mają być na kontraktach zawodowych ?
  3. Jeśli tak, to który podmiot będzie właścicielem ich kart i przy ewentualnym transferze kto weźmie gratyfikację ?
  4. Jaki podział premii za Junior Pro proponuje MKS ?
  5. Czy MKS miałby prawo na tzw. własną rękę transferować zawodników z obu roczników CLJ i przekazanych do spółki, bez zgody spółki ?
  6. Co miałby otrzymać MKS od spółki za przekazanie swych najstarszych juniorów do spółki ?

  Takich pytań jest znacznie więcej. MKS rzecze – mamy wspaniałe propozycje, spółka jednego dnia je przyjmuje, a drugiego odwołuje. To oni ( spółka ) jest winna braku współpracy, to przez nich itd.

  Wachu – zmiana ustaleń nie jest fair. Jednak to MKS mówi, że były ustalenia, druga strona tego nie potwierdza. Nie wiadomo, czy ustalenia były, czy tylko np. padły propozycje bez przyjęcia przez drugą stronę.

  Kto ma rację w sporze ? Nie wiem, bo nie znam propozycji MKS i stanowiska spółki. Źle, że ten konflikt toczy się na plecach Polonii.

Dodaj komentarz