36 wniosków konkursowych na obiekt Polonii

Miesiąc temu zakończył się proces składania wniosków konkursowych na modernizacje terenów Polonii. Zapytaliśmy wiceprezydent m.st. Warszawy, Renatę Kaznowską o zainteresowanie konkursem. 

Kaznowska ujawniła, że wpłynęło 36 wniosków, które poddawane są ocenie. O postępach będziemy informować na bieżąco…

Author: Kwikster

Barwy moro, ciemny kaptur, Kwik to dziwny bywa stwór, o swej Polonii marzy dzień i noc i w Gwiezdnych Wojen wierzy moc [wierszyk z czasów ogólniaka... niezmiennie na czasie ;)]

15 thoughts on “36 wniosków konkursowych na obiekt Polonii

 1. Oby wkoncu cos nowoczesnego i funkcjonalnego powstalo na poziome Europejskim jak na Stolice duzego Panstwa w Europie pszystoi…pszydal by sie ladny kompleks bo cienko Stolca wyglada pod wzgledem ifrastuktory sportowej na tle innych duzych miast w Polsce niemowiac jusz o metropoliach Europejskich…pora zaczac ta roznice niwelowac….

 2. Koszt utrzymania stadionu Wisły Kraków i jego niefunkcjonalność przesądzają o losach klubu, bo Wisła spadnie tak nisko jak to tylko będzie możliwe, a rozgrywać meczy przy Reymonta w tym wieku (o ile w ogóle kiedykolwiek) już nie będzie. To jest koniec Wisły przy Reymota.

  Stadion Polonii musi być przede wszystkim jak najtańszy w użytkowaniu, a z drugiej strony ultra funkcjonalny (szczególnie pod transmisje tv i wszelkie multimedia). Gdyby to zależało odemnie w warunkach konkursu wpisane byłoby zaprojektowanie zasuwanego zadaszenia takiego jakie jest no nad kortem centralnym Wimbledonu.

  Prosty, ascetyczny ale funkcjonalny stadion z możliwością zasunięcia zadaszenia i wysuwaną sceną tak jak jest na Cracovii. Do tego wkomponowany w Stare i Nowe Miasto i park z zejściem do Wisły i na podzamcze.

  Wimbledon: http://tiny.cc/zadaszenie_wimbledon_jpeg

  1. To zadaszenie wygląda na drogą zabawę. U nas będzie i tak wymagający projekt bo trzeba go skleić z zabytkowym budynkiem.

  2. Nie chodzi o to dokładnie zadaszenie tylko takie jak to.

   Ogólnie – ma to być inwestycja rentowna, czyli taka która przynosi dochód. Jeśli tak jest to zainwestowane pieniądze prędzej czy później się zwrócą. Jeśli stadion ma być rentowny to nie może być po prostu kolejnym stadionem piłkarskim jakich sa dziesiątki czy setki. Istniejący budynek klubowy powinien zostać rozebrany, bo jego wartość historyczna czy architektoniczna jest względna, tzn na dzisiaj, na tle tego co jest na pewno taką wartość prezentuje, ale jeśli mówimy że budujemy stadion, który ma dać podstawy do istnienia i rozwoju dla klubu na co najmniej kolejny wiek to zachowywanie go przy kosztach jakie to generuje nie ma sensu.

   Załącznik przejrzałem, ale wczytywać się nie będę bo urzędniczy bełkot to coś co zabija. I skoro mowa była o zabytkach to zastanów się ile z nich, tych prawdziwych zabytków polskiej kultury i kultury europejskiej, tych które stanowią o polskiej czy europejskiej tożsamość powstało wg wytycznych urzędników. Odpowiem: żaden.

   Stadion Wisły to 600mln zł plus wartość działki – stadion, który tak na prawdę powinno się rozebrać. Jeśli ten nowo planowany stadion Polonii ma być kolejnym ekstraklapowym architektonicznym gniotem na miarę tej skorumpowanej, skompromitowanej pseudoligi, to niech zostanie to co jest, a pieniądze w kieszeni warszawiaków, tych warszawiaków którzy jeszcze jakimś cudem w tym bandyckim mieście wiążą koniec z końcem.

 3. Kmicic
  Jusz wczesniej tez to pisalem ze pszdal by sie rasuwany dach zeby stadion byl uzyteczny 12 miesiecy w roku …ale wiekszosc pisala ze nie ma szans i ze za duzo wymagam…a w usa teraz wiekszosc nowoczesnych obiektow jusz powstaje z rozuwanym dachem zeby byly funkcjonalne pszez caly rok i niebylo problemu ze splaceniem czynszu jak jest na Wisle..mam taka cicha nadzieje ze ktoras z firm zaprojektuje rozuwany dach ….taki obiekt by sie pszydal dla tak duzego miasta i niebylo by problemu ze spacaniem czynszu ….
  Inne europejskie metropolie maja po kilka hall sportowych i kilka stadionow a my co mamy tak naprawde stadion zieleniny z ktorego korzysta jeden klub i Narodowy ktory Narodowy a nie Warszawski i jest za duzy na srednie imprezy . Wiec taki opiekt z rozuwanym dachem byl by dobrym kompromisem dla Warszawy i dla Poloni.

  1. Zadaszenie na 12 miesięcy nie jest potrzebne. Potrzeba zadaszenia tylko przeciw opadom deszczu (w okresie kiedy występują, a są rozgrywane mecze co dodatkowo pozwoli ochronić murawę) i ewentualnie chroniącego przed upałami. Zasuwane tylko na czas kiedy jest potrzebne i zaraz potem chowane.

   W związku z tym będzie to konstrukcja bardzo lekka, bezpieczna i tania, a jednocześnie podnosząca możliwości wykorzystania obiektu do poziomu jakiego w Warszawie, Polsce i okolicach nie ma.

 4. Cieszy zainteresowanie, zastanawia ilosć poważnych graczy w tej puli. Wiadomo ze małe studnia porjketowe potrafią czasem coś fajnego przedstawić jednak duże pracownie już mają na koncie konkretne rzeczy. Jeśli choćby połowa zostanie zaakceptowana i przejdzie do nastepnej rundy gdzie przedstawi projkety to bedzie z czego wybierać.

 5. No ok, wytyczne projektowe wyglądają dobrze, ilość wniosków jest zadowalająca, zapewne wzięli udział w tym znani i doświadczeni gracze wszystko wygląda fajnie. Jednak zastanawia mnie co innego, to co dzieje się na rynku budowlanym i około to dramat, koszty wyśrubowały tak że praktycznie wszystkie inwestycje są niedoszacowane. Już teraz wydaje mi się że budżet na to przedsięwzięcie jest nierealny, pytanie brzmi jaki plan ma miasto jak się okaże że trzeba będzie dołożyć np: powiedzmy 100mln

  1. Też mam takie obawy. Dobrą rzeczą będzie etapowość realizacji, ze stadionem jako pierwszym. Może koszt nie będzie radykalnie wyższy (brak parkingu podziemnego).

 6. Inaczej się buduje mieszkania, inaczej autostrady, inaczej budynki użyteczności publicznej. Wiele zależy od użytych materiałów i KTO faktycznie będzie budował. Bo przetarg wygra „Wielki koncern budowlany” a czarną robotę za grosze będą odwalać ….. Gdybyśmy wśród swoich mieli duże firmy budowlane , architektoniczne itd. to co innego . Po prostu gdybysmy mogli to budować JAK DLA SIEBIE. A tak ….cholera wie co powstanie i po ilu latach zacznie się walić. Macie przykład Orlików , mineło 6 lat i już ruina.

Dodaj komentarz