W ostatnim meczu rundy jesiennej rozgrywanym na K6 Polonia zmierzy się z dziesiątym Huraganem Morąg. Rywal wygrał swoje dwa ostatnie ligowe spotkania, ale to Polonia będzie faworytem. Przed naszą drużyną duża szansa na 7 mecz z rzędu bez porażki.

Klub z Morąga założony został 13 lipca 1945 roku. Pierwszy sukces klubu przypadł na rok 1961, wówczas Huragan zdobył Mistrzostwo województwa. Następny rok to z kolei dobre wyniki we wstępnej fazie Pucharu Polski, które zaowocowały wygraniem Wojewódzkiego Pucharu Polski. W 1983 morążanie po raz drugi wygrali Mistrzostwo województwa i awansowali do III ligi. Tam zanotowali świetną serię 17 meczów bez porażki. Wówczas Huragan dwukrotnie mierzył się też z Polonią Warszawa. Niestety to rywale osiągnęli lepszy wynik. U siebie wygrali 1:0, a w Warszawie padł wynik 0:0. Kolejne sukcesy morąskiego klubu to wicemistrzostwo w 1986 r., 1988 r. i 1989 r. Huragan na czwartym poziomie rozgrywek występuje od sezonu 2003/2004. W sezonie 2008/2009 znaleźli się w barażu o II ligę, ale Okocimski KS Brzesko był poza zasięgiem i wygrał dwumecz 7:0. Huragan bardzo dobrze zaprezentował się też w sezonie 2015/2016, zajmując drugie miejsce w lidze [na podstawie oficjalnej strony].

Przyszli: Igor Biedrzycki (obrońca, ze Stomilu Olsztyn (I liga), w rundzie wiosennej 0 m.), Patryk Rosoliński (napastnik, do Huraganu Morąg (III liga), 31 m. i 2 b.), Mateusz Jajkowski (obrońca, z GKS-u Wikielec (IV liga, spadkowicz), 29 m.), Aleksander Tomasz (pomocnik, ze Stomilu Olsztyn (CLJ)), Paweł Grzybowski (obrońca, ze Stomilu Olsztyn (CLJ)), Adam Paliwoda (obrońca, ze Stomilu Olsztyn (CLJ)), Dariusz Boczko (pomocnik, z Mamr Giżycko (IV liga)), Konrad Kierstan (pomocnik, z Huraganu II Morąg (liga okręgowa)), Patryk Romejko (z Huraganu II Morąg (liga okręgowa))

Odeszli: Mateusz Bogdanowicz (obrońca, do Olimpii Elbląg (II liga), 32 m. i 1 b.), Gerard Boruń (pomocnik, 22 m.), Karol Żwir (pomocnik, do Sokoła Aleksandrów Łódzki (III liga), 25 m. i 2 b.), Radosław Lenart (napastnik, do Concordii Elbląg (IV liga), 21 m. i 1 b.), Tomasz Szawara (obrońca, do Concordii Elbląg (IV liga), 30 m.), Giovani Parizotto (napastnik, 12 m. i 2 b.)

5 ostatnich meczów Huraganu w lidze (najwyżej ostatni mecz):

  • 4:0 z Bronią Radom (D)
  • 4:2 z Ruchem Wysokie Mazowieckie (W)
  • 0:1 z Sokołem Aleksandrów Łódzki (D)
  • 0:2 z Unią Skierniewice (W)
  • 1:1 z Ursusem Warszawa (D)

Po bardzo udanym zeszłym sezonie, który Huragan zakończył na 6 miejsce letnie okno transferowe było znacznie spokojniejsze od zeszłorocznego, gdy wymieniono prawie całą drużynę. Niemniej zwrócić uwagę trzeba na dwa poważne osłabienia – odejście Karola Żwira Mateusza Bogdanowicza. Patrząc na grę rywala w tym sezonie, wydaje się, że nie do końca udało zastąpić się te dwójkę. Huragan zajmuje dopiero 10 miejsce, mając zaledwie 19 punktów. Jedynym pocieszeniem dla kibiców rywala może być Puchar Polski. W nim Huragan sensacyjnie wyeliminował ekstraklasowe Zagłębie Lubin, a potem dzielnie walczył z inną drużyną z Ekstraklasy – Arką Gdynia, przegrywając tylko 0:1.

Bartosz Wiśniewski

Głównym problemem morążan w lidze jest defensywa. Rywale stracili już 24 bramki, o 12 więcej niż w tym samym momencie zeszłego sezonu. Gorzej w lidze broni tylko 5 drużyn. Drugie zmartwienie Huraganu, korzystne dla Polonii, to gra na wyjazdach. W 8 meczach w delegacji rywal wygrał tylko raz, a przegrał aż 4. W tych spotkaniach stracił też aż 20 bramek. Z tego powodu możemy naszą drużynę uznawać za zdecydowanego faworyta najbliższego meczu. Trudno znaleźć jakiekolwiek argumenty przemawiające za przyjezdnymi, w tym sezonie punktują właściwie tylko w meczach z rywalami z dolnej połowy tabeli. Nie należy też przejmować się ostatnim wynikiem rywala, który wysoko wygrał z Bronią. Było to zwycięstwo wyjątkowo szczęśliwe. Broń od początku przeważała, ale w bramce dwoił się i troił Mateusz Lawrenc, a w innych sytuacjach radomianie mieli fatalnie ustawiony celownik. Huragan strzelił jednak dwie bramki w pierwszej połowie, obie po fantastycznych uderzeniach z dystansu. W drugiej połowie szczęście gospodarzy nie opuszczało, trzecia bramka padła po ogromnym zamieszaniu po rzucie wolnym. Niemniej, jak zawsze, przeciwnika lekceważyć nie można. Po dwóch wygranych w lidze i dobrych występach w Pucharze Polski z rywalami z Ekstraklasy morale przeciwnika jest wysokie. Zawodnicy Huraganu z tego powodu na pewno Polonii nie przestraszą się, tym bardziej mając w pamięci wygrany mecz na K6 w zeszłym sezonie. Uważać trzeba przede wszystkim na João Criciúma, który z 6 bramkami jest najlepszym strzelcem rywala, a w zeszłym sezonie strzelił dla rywala zwycięsko bramkę w meczu przeciwko „Czarnym Koszulom”. Pewnym zmartwieniem dla kibiców Polonii jest jednak absencja za kartki Piotr Maślanki, który prezentował w tym sezonie wysoką formę. Prawdopodobnie skutkować to będzie rozbiciem, bardzo dobrze funkcjonującego środka Marcin Kluska – Rafał Zembrowski. Ten drugi zawodnik będzie musiał zapewne zastąpić Grzegorza Wojdygę, który zajmie miejsce na lewej stronie. Jeszcze więcej powodów do zmartwień ma jednak chyba trener gości, który stracił kluczowego zawodnika formacji obronnej i pomocy – Igora Biedrzyckiego Pawła Galika.

Zagrożeni: Sebastian Olczak (3 ŻK), Bartosz Wiśniewski (3 ŻK), Przemysław Szabat (3 ŻK), Rafał Zembrowski (3 ŻK)

Nie zagrają: 

  • Polonia: Adrian Sołoducha (kontuzja lewej stopy – tydzień do powrotu do treningów), Piotr Maślanka (4 ŻK)
  • Huragan: Igor Biedrzycki (obrońca, podstawowy zawodnik – 17 m. i 3 b.), Paweł Galik (pomocnik, podstawowy zawodnik, 17 m. i 5 b.)

Krystian Pieczara i sędzia Bartosz Banasiak Łódź

Sędzia: Bartosz Banasiak (Łódź)

  • 2017/2018: w zeszłym sezonie sędziował trzy mecze Polonii – dwa z nich były wygrane (4:0 z GKS-em Wikielec i 2:1 z Legią II Warszawa), jeden przegrany (0:1 z Olimpią Zambrów), pokazał 6 ŻK polonistom, 3 ŻK rywalom, podyktował jeden karny przeciwko naszej drużynie.
  • 2018/2019: 0:2 z Legionovią Legionowo (1 ŻK dla rywala) i 1:0 z Olimpią Zambrów (1 ŻK dla polonistów, 3 ŻK dla rywali)
Źródło: własne/90minut.pl/ksmzpn.pl/huraganmorag.cba.pl

Rezerwy: Na skutek korzystnych wyników w poprzedniej kolejce Polonia II awansowała na 4 miejsce w tabeli i traci tylko 3 punkty do lidera. W ostatniej kolejce rezerwy mają obowiązek wygrać na wyjeździe, ponieważ będą rywalizować z ostatnią drużyną – KS Puznówka, która do tej pory przegrała wszystkie mecze. Początek w niedzielę o 13:00. Dużo trudniejsze spotkania czekają drużyny z czołówki. Drugi SRT Halinów zagra z trzecim Rozwojem Warszawa, a pierwsza Wisła Dziecinów na wyjeździe z szóstą Józefovią II Józefów.