W minioną środę na stadionie miejskim przy ulicy Łazienkowskiej kandydaci walczący o fotel prezydenta Warszawy debatowali o sporcie w stolicy. Rozmowa trwała prawie dwie godziny. W rozwinięciu znajdziecie najważniejsze naszym zdaniem elementy. 

W debacie udział wzięło 9 spośród 14 kandydatów: Patryk Jaki, Marek Jakubiak, Andrzej Rozenek, Paulina Piechna-Więckiewicz (w zastępstwie Jana Śpiewaka), Rafał Trzaskowski, Jacek Wojciechowicz, Piotr Ikonowicz, Krystyna Krzekotowska oraz Sławomir Antonik.

Debata na Łazienkowskiej (fot. Legia)

Podczas debaty padło wiele obietnic, lecz mało konkretów. Politycy dyskutowali m.in. o współpracy miasta z klubami, odbudowie stadionu Skry oraz funkcjonowaniu Legii. Wszyscy kandydaci oczywiście chcieliby, aby dzieci jak najwięcej czasu spędzały na boiskach, miały gdzie ćwiczyć i trenować. Niestety łatwo dało się zauważyć, że nie bez powodu większość kandydatów w trakcie kampanii o sporcie wspominała niewiele bądź wcale. Oczywiście nie obyło się bez wzajemnych, politycznych uszczypliwości i wycieczek personalnych.

Patryk Jaki

Patryk Jaki (fot. FB kandydata)

Kandydat Zjednoczonej Prawicy Patryk Jaki apelował, żeby kandydaci wyszli poza spory partyjne i spojrzeli szerzej na sport w stolicy. Zwracał uwagę, że sport służy również promocji miasta. Podkreślał, że w fatalnym stanie znajdują się dziś obiekty m.in. Skry, Sarmaty czy Hutnika, więc warszawiacy nie mogą z nich korzystać. Powołał się także wynik badań Sponsoring Insight, które pokazuje poziom finansowania sportu przez europejskie miasta. – W Europie jest tendencja, by przeznaczać na sport 5 procent budżetu. W Polsce ponad 5 procent wydaje Opole, a na ostatnim miejscu w rankingu jest Warszawa, która wydaje ledwie ponad jeden procent – powiedział Jaki. Wiceminister sprawiedliwości sporo uwagi poświęcił Legii, wskazywał, że klub płaci prawie 4 mln zł czynszu oraz prawie 1,5 mln zł podatku od nieruchomości. Kandydat Zjednoczonej Prawicy przypomniał również Trzaskowskiemu akcję „Widelec”.

Marek Jakubik

Marek Jakubik przed debatą (fot. FB kandydata)

Marek Jakubiak, kandydat Kukiz’15 mówił o tym, że finansowanie sportu w mieście powinno być zadaniem dzielnic. – Burmistrzowie dzielnic najlepiej by wiedzieli, jak ten sport powinien być kształtowany na ich terytorium – powiedział Jakubiak. Kandydat Kukiz’15 mówił, że: – wielkim wyrzutem sumienia (dla miasta) jest Polonia Warszawa i Skra Warszawa. Miasto musi brać odpowiedzialność za zdrowe wychowanie swoich mieszkańców – podkreślał. Odnosząc się do budowy stadionu Legii, powiedział, że miasto przeznaczyło na to 460 mln zł i ocenił, że inwestycje była przepłacona. Jakubiak powiedział też, że nie zgadza się na płacenie zawodnikom, jeśli nie ma wyników sportowych. Wskazywał, że zaletami Legii są: stadion, miejsce i historia oraz kibice.

Rafał Trzaskowski

Rafał Trzaskowski (fot. FB kandydata)

Kandydat Koalicji Obywatelskiej Rafał Trzaskowski podkreślał, że debata zorganizowana została na stadionie Legii, który został odbudowany za czasów rządów PO, przywoływał też budowę orlików za czasów rządów PO-PSL. Zapowiedział, że chciałby wybudować halę widowiskowo-sportową na błoniach Stadionu Narodowego, odbudować Skrę oraz zadaszyć orliki czy tor łyżwiarski na Stegnach. Trzaskowski powiedział, że podatki dla Legii można obniżyć na mocy uchwały rady miasta o pomocy operacyjnej. Dodał, że opłatę z tytułu dzierżawy można zmniejszyć, wskazywał na korzyści płynące z umów promocyjnych oraz na wsparcie dla klubów od spółek miejskich. Trzaskowski  zapowiedział również budowę przy Konwiktorskiej Młodzieżowego Centrum Sportu, lecz żadnych konkretnych szczegółów nie ujawnił. Ciekawym zabiegiem było unikanie nazwy naszego klubu.

Jacek Wojciechowicz

Jacek Wojciechowicz (fot. FB kandydata)

Z kolei były wiceprezydent stolicy, kandydat bezpartyjny Jacek Wojciechowicz również opowiedział się za odbudową Skry oraz zadaszeniem toru na Stegnach. Wskazywał, że na chwilę budowy stadion Legii był najtańszym stadionem budowanym w Polsce. Wojciechowicz ocenił, że dofinansowanie i ulgi dla klubów powinny być uzależnione od osiąganych wyników.

Piotr Ikonowicz

Piotr Ikonowicz (fot. FB kandydata)

Lider Ruchu Sprawiedliwości Społecznej Piotr Ikonowicz mówił, że w tym tygodniu wybrał się na Skrę, gdzie kiedyś trenował, a obecnie są tam chaszcze. – Chciałbym, żeby ten klub się odbudował – podkreślił. Mówił także, że w stolicy w ostatnich latach „pozamiatano sport masowy”. – Pamiętam czasy, kiedy pani Hanna Gronkiewicz-Waltz właściwie chciała Skrę likwidować i sprzedawać tereny deweloperom – mówił. Ikonowicz podkreślał, że Skrę obroniła m.in. polska mistrzyni olimpijska Anita Włodarczyk. Podczas debaty nie zapomniał o kibicach z Łazienkowskiej: Legia posiada fantastyczny kapitał uwielbienia w całej Polsce. 

Krystyna Krzekotowska

Krystyna Krzekotowska (fot. FB kandydatki)

Krystyna Krzakotowska na wstępie pozdrowiła wszystkich kibiców, wszystkich Warszawiaków a w szczególności kibiców Legii, bardzo ubolewając nad faktem, że klub z Łazienkowskiej nie zakwalifikował się do LM. – Trzeba zastanowić się dlaczego ten wspaniały klub nie wchodzi do mistrzostw europejskich. Krzakotowska uważa, że należy zmienić system, który musi być dostosowany do standardów europejskich i w swojej wypowiedzi skupiła się na dalszym inwestowaniu w obiekt miejski przy Łazienkowskiej. Kandydatka Światowego Kongresu Polaków zapowiedziała m.in. stypendia dla trenerów. Przekonywała również, zwracając się do Patryka Jakiego, że część pieniędzy, które odzyskała dla miasta komisja weryfikacyjna mogłyby być przeznaczone na sport w stolicy. Zadeklarowała ponadto, że jeśli zostanie prezydentem stolicy, nie tylko Skrą, ale wszystkimi zaniedbanymi obiektami sportowymi „zaopiekuje się osobiście”.

Andrzej Rozenek

Andrzej Rozenek (fot. FB kandydata)

Andrzej Rozanek zapewnił, że będzie współpracował ze wszystkimi klubami, – Tak ważnymi jak Legia i takimi zupełnie amatorskimi jak AKS Zły. Kandydat SLD Lewica Razem przekonywał, że jeśli zostanie prezydentem stolicy zostanie odbudowana Skra. Powstanie lekkoatletyczny stadion na miarę XXI wieku, który będzie nosił imię śp. Ireny Szewińskiej. Zapowiedział również budowę toru żużlowego i hali widowiskowej oraz podwojenie wydatków na sport i turystykę. Obiecał, że wszelkie opłaty za wynajem obiektu przy Łazienkowskiej zostaną zniesione. Zadeklarował również przywrócenie właściwej funkcji basenom Legii – Powrót do dawnych tradycji, aby te baseny były ośrodkiem kulturotwórczym gdzie będą przebywały całe rodziny. Ten pomysł poparł również Trzaskowski. Kandydaci zapomnieli tylko o tym, że baseny Legii nie istnieją już od ponad 30 lat. W tym momencie należało by je odbudować od podstaw. O pływali Polonii przy Konwiktorskiej nie wspomnieli ani słowem.

Jan Śpiewak

Paulina Piechna-Więckiewicz (po prawej) reprezentowała chorego Jana Śpiewaka (fot. FB kandydata)

Reprezentująca komitet Wygra Warszawa Paulina Piechna-Więckiewicz, która wzięła udział w debacie w zastępstwie za chorego Jana Śpiewaka, zwracała uwagę na masowość sportu i infrastrukturę, która pozwoli ćwiczyć młodzieży. Dodała, że jeżeli mają być jakieś preferencje dla klubów w postaci np. niższych podatków, to zdemokratyzowane powinno być zarządzanie klubami otwierając je na mieszkańców. Podkreśliła konieczność „wykopania” ze stadionów faszyzmu.

Sławomir Antonik

Sławomir Antonik (fot. FB kandydata)

Sławomir Antonik, obecny burmistrz Targówka, zapowiedział budowę hali sportowej, która – według niego – powinna powstać na Targówku.

***

Całą debatę kandydatów można obejrzeć tutaj:

Niestety, można odnieść wrażenie że fakt, że debata odbyła się w miejscu w którym ligowe mecze rozgrywa zespół Legii sparaliżował wszystkich kandydatów i żaden nie miał odwagi by zadeklarować konkretną pomoc dla Polonii. Nasz sąsiad zza miedzy, który był współorganizatorem zyskał najwięcej w tej debacie. Zdołał narzucić narrację i ustawić całe spotkanie w dogodny dla siebie sposób. Kandydaci w dużej mierze zamiast o sporcie w stolicy skupiali się na aktualnych problemach Legii: czynsz za wynajem stadionu czy podatku od nieruchomości, a na początku swojej wypowiedzi praktycznie wszyscy nie omieszkali w wylewnych słowach podziękować organizatorom za otrzymane zaproszenie.

źródło: własne