Zapowiedź: Polonia Warszawa – Pelikan Łowicz

Polonia przegrała 4 ostatnie mecze i w najbliższej kolejce nie będzie łatwo przerwać tę serię. Do Warszawy przyjedzie czwarty Pelikan Łowicz. Rywal w ostatnim meczu pokonał 2:0 Broń Radom i ma w tej chwili 5 punktów więcej od „Czarnych Koszul”

Klub z Łowicza został założony w kwietniu 1945 roku. Drużynę stworzyli zawodnicy kilku łowickich konspiracyjnych klubów (Olimpia, Bzura), które działały „w podziemiu” podczas II wojny światowej. Najbardziej znanym wychowankiem tego klubu jest Maciej Rybus – reprezentant Polski, wszyscy kibice Polonii na pewno znają też innego zawodnika, który przygodę z piłką zaczynał w Pelikanie – Przemysława Płachetę. Drużyna z Łowicza po raz pierwszy awansowała do III ligi w sezonie 1990/1991 (wówczas było to trzeci poziom rozgrywek). Historyczny sukces klub osiągnął w sezonie 2006/2007, kiedy awansował do II ligi (wówczas był to drugi poziom rozgrywek). Na tym poziomie Pelikan utrzymał się jednak tylko jeden sezon.

Przyszli: Michał Żółtowski (obrońca, z Pogoni Grodzisk Mazowiecki (IV liga), Mateusz Wlazłowski (bramkarz, z Warty Sieradz (IV liga, spadkowicz z III), 13 m.), Michał Dobkowski (pomocnik, z Victorii Sulejówek (III liga), 21 m.), Sebastian Czapa (pomocnik, z Victorii Sulejówek (III liga), 23 m. i 1 b.), Dawid Kieplin (pomocnik, z Lechii Tomaszów Mazowiecki (III liga), 16 m. i 3 b. w rundzie wiosennej), Damian Szczepański (pomocnik, z Wisły II Płock (IV liga)), Kamil Nowicki (napastnik, z Wisły II Płock (IV liga)), Sebastian Szerszeń (napastnik, z Górnika Łęczna (II liga, spadkowicz z I ligi), 16 m. i 1 b.), Krystian Stolarczyk (obrońca, z Orląt Radzyń Podlaski (III liga), 22 m. i 1 b.), Stanisław Ławcewicz – Musialik (obrońca, z Victorii Sulejówek (III liga), 9 m.), Kacper Kaczorowski (pomocnik, z Victorii Sulejówek (III liga), 10 m.)

Odeszli: Mateusz Kasprzyk (obrońca, 16 m. i 3 b.), Kamil Kuczak (pomocnik, 34 m. i 2 b.), Daniel Dybiec (pomocnik, do KSZO Ostrowiec Świętokrzyski (III liga), 16 m. i 0 b.), Princewill Okachi (pomocnik, 15 m. i 1 b.), Sebastian Kaczyński (pomocnik, 13 m. i 2 b.), Gabriel Łodej (bramkarz, 16 m.), Klaudiusz Kurek (bramkarz, do Wisły II Płock (IV liga), 3 m.), Michał Wrzesiński (pomocnik, do Pogoni Siedlce (II liga), 32 m. i 13 b.), Rafał Parobczyk (pomocnik, do Victorii Sulejówek (III liga), 23 m. i 1 b.), Jakub Bistuła (pomocnik, 24 m. i 3 b.)

5 ostatnich meczów Pelikana w lidze (najwyżej ostatni mecz):

  • 2:0 z Bronią Radom (D)
  • 2:1 z Ruchem Wysokie Mazowieckie (W)
  • 0:0 z Sokołem Aleksandrów Łódzki (D)
  • 0:2 z Unią Skierniewice (W)
  • 2:1 z Ursusem Warszawa (D)

Zeszły sezon nie był do końca udany dla Pelikana. Łowiczanie zajęli dopiero 11 miejsce w tabeli z tylko 5 punktami przewagi nad strefą spadkową (gdyby nie wycofała się z ligi Drwęca). Pod koniec sezonu, 25 maja posadę trenera stracił Marcin Płuska, sezon piłkarze Pelikana dograli pod wodzą Piotra Gawlika. Latem w Pelikanie zatrudniono nowego szkoleniowca, wybrano bardzo ciekawie – trenerem został Łukasz Chemielewski, który w dwóch ostatnich sezonach prowadził Victorię Sulejówek. W takim krótkim czasie zdołał się zapisać w historii klubu, Victoria pierwszy raz awansowała do III ligi i pierwszy raz wygrała OPP. Dodatkowo, biorąc pod uwagę, że drużyna z Sulejówka byłym biednym beniaminkiem, za wysokie można uznać 9 miejsce w tabeli. Razem z trenerem do Łowicza trafiła kilku zawodników z Victorii, ale warto też wspomnieć o np. Mateusz Wlazłowskim, czy Sebastianie Szerszeniu. Chmielewski nie potrzebował wiele czasu, żeby odmienić zespół Pelikana. Przeciwnik w lidze radzi sobie na razie bardzo dobrze. O klasie rywala może świadczyć mecz z Sokołem Aleksandrów Łódzki, który cudem z Łowicza wywiózł jeden punkt, Pelikan w tym spotkaniu był wyjątkowo nieskuteczny. Rywal imponuje przede wszystkim w defensywie.  8 bramek straconych w 9 meczach to trzeci wynik w lidze, do bramki Polonii piłka wpadała dwa razy więcej. Słabiej wygląda ofensywa, 12 strzelonych goli to wynik gorszy od ponad połowy zespołów. Pelikanowi brakuje bramkostrzelnego zawodnika, najlepsi strzelcy zespołu mają po 2 trafienia.

Bartosz Wiśniewski

Faworytem niedzielnego spotkanie będą goście, po ostatnimi meczu Polonii ciężko o optymizm. Nasza drużyna zdecydowanie odstawała od Legionovii, a kolejna porażka na pewno wpłynęła też negatywnie na morale. Pewnym pocieszeniem może być słabsza forma Pelikana na wyjazdach. W 4 meczach w delegacji łowiczanie zdobyli 4 punkty (u siebie 13 w 5 spotkaniach).

Zagrożeni: Sebastian Olczak (3 ŻK)

Sędzia: Grzegorz Kujawa (Olsztyn) – w zeszłym meczu sędziował domowy mecz Polonii ze Świtem Nowy Dwór Mazowiecki, poloniści zobaczyli jedną ŻK, rywal dwie.

Źródło: własne/90minut.pl/pelikan.lowicz.pl

Rezerwy: Zeszła kolejka ułożyła się świetnie dla polonistów. Rezerwy wygrały, a Rozwój Warszawa zremisował. Dodatkowo przegrał Start Otwock i po raz pierwszy lider – Wisła Dziecinów. Dzięki temu strata do dwóch pierwszych miejsc wynosi tylko 3 punkty. W weekend „Czarne Koszule” czeka jednak bardzo trudne zadanie. Druga drużyna zagra na wyjeździe z PKS-em Radość. Rywal po 6 meczach ma 7 punktów, ale do tej pory przegrał tylko raz. Na szczęście na swoim boisku przeciwnik radzi sobie słabo (dwa punkty w trzech meczach). Początek w niedzielę o 16:15, więc rezerwy będą musiałby radzić sobie bez wielkich wzmocnień z pierwszej drużyny.

Author: muchomor

7 thoughts on “Zapowiedź: Polonia Warszawa – Pelikan Łowicz

  1. Olo – jak ja lubię Twój optymizm. Ja generalnie chciałbym aby znowu nasi nie złapali czerwonych kartek, aby było widać zaangażowanie a środek pola zaistniał. Wówczas wynik będzie sprawą otwartą – a może będziemy się cieszyć.

  2. Właśnie zebrało mi się na wspomnienia i już wiem dlaczego jesteśmy kibicowsko w tym miejscu. Macie w większości problem wnoszenia poglądów na K6. Większość stara się tam załatwić swoje interesy poglądowe i ideologiczne, a nie mówiąc już o finansowych. Tym sposobem zniszczona została frekfencja na K6. Ja wchodząc przez bramkę mam w dupie kto jakie ma poglądy. Ważne jest dla mnie, że ma szal w naszych barwach i szczerze dopinguje. Niby dla kogo jest Polonia Warszawa?

Dodaj komentarz