Korupcja przed meczem Tur – Widzew Łódź?

Dariusz Tuzimek na łamach portalu „Futbolfejs” opisuje skandaliczną sytuację, do której doszło na kilka dni przed meczem Tura Bielsk Podlaski z Widzewem Łódź. Według portalu sędzia Kamil Baranowski z Siedlec dostał propozycję korupcyjną. 

Jak się dowiedzieliśmy, zaproponowano mu kwotę sześciocyfrową! Arbiter zgłosił sprawę swoim przełożonym, ale ci… nie zamienili mu meczu, co powinni zrobić natychmiast. Zamiast tego, ktoś puścił parę z ust i sędzia dostał niebezpieczne pogróżki. W obawie o swoje zdrowie i życie, odmówił wyjazdu na ten mecz – czytamy na „Futbolfejs”.

Kamil Baranowski
Kamil Baranowski

Do propozycji korupcji doszło kilka dni przed meczem. (…) Wtedy dostał konkretną propozycję, podobno kwota miała być sześciocyfrowa! Gdzie nastąpiła nieszczelność systemu, pewnie będzie sprawdzać policja. Bo bezsporne jest, że fakt zgłoszenia sprawy przez arbitra, wrócił gdzieś w okolice samego źródła tej propozycji. Sędzia dostał bardzo niebezpieczne groźby. A to już jest gruba sprawa i są na to paragrafy. Arbiter zgłosił całą sprawę policji – relacjonuje Tuzimek. Finalnie spotkanie poprowadził Piotr Urban z Warszawy. Mecz zakończył się zwycięstwem Widzewa 1:0.

Piotr Urban
Piotr Urban

 Sytuacja w tabeli jest taka, że Widzew jest liderem grupy 1. w III lidze. Rywalizuje o awans z Lechią Tomaszów Mazowiecki i musi teraz wszystko wygrywać, bo potknął się 1 maja w meczu z Ursusem (1:2). Rywale mają tylko 2 punkty straty, a awansuje wyłącznie pierwsza drużyna w tabeli. Natomiast Tur jest przedostatni w tabeli i praktycznie ma już tylko iluzoryczne szanse na utrzymanie. Do bezpiecznego w tabeli 15. miejsca ma aż 10 punktów straty. A zostało tylko 6 kolejek do końca.

Jaki będzie finał tej sytuacji? Pewnie wkrótce się dowiemy. Cały artykuł znajdziecie tutaj.

Swoje stanowisko nt. oferty korupcyjnej PZPN wydał kilka godzin później. Czytamy w nim, że PZPN wszczął postępowanie wyjaśniające w związku z otrzymaniem propozycji korupcyjnej przez sędziego wyznaczonego do prowadzenia spotkania w jednej z niższych klas rozgrywkowych. Arbiter przed meczem otrzymał anonimowy e-mail z propozycją korupcyjną wraz z pogróżkami. Sprawa została zgłoszona również na policję.

PZPN stanowczo potępia wszelkie przejawy działań korupcyjnych i zgodnie z regulaminem dyscyplinarnym PZPN każdorazowe podejrzenie nieuczciwych działań będzie oznaczało wszczęcie postępowania wyjaśniającego przez rzecznika dyscyplinarnego [link]

Źródło: własne / Futbolfejs.pl / PZPN

Author: Kwikster

Barwy moro, ciemny kaptur, Kwik to dziwny bywa stwór, o swej Polonii marzy dzień i noc i w Gwiezdnych Wojen wierzy moc [wierszyk z czasów ogólniaka... niezmiennie na czasie ;)]

16 thoughts on “Korupcja przed meczem Tur – Widzew Łódź?

 1. Kto mógłby być zainteresowany ?
  Tur ? pewnie tak, ale ma iluzoryczne szanse na pozostanie w lidze, bo wszystko wskazuje na to, że aż pięć zespołów spadnie do IV ligi. Raczej więc nie oni.
  Obstawiacze wyników w zakładach bookmacherskich ? Ponoć jednak ten mecz nie był obstawiany w ostatnim weekendzie. Ale, słyszałem, że były duże tzw przebitki na wysoką wygraną Lechii na wyjeździe z Sokołem. To chyba zły trop.
  Rywale Widzewa do wygrania tej ligi ? Tomaszów ? Oni od lat nie chcą awansować wiec nagle by zechcieli ? Sokół ? Są wysoko w tabeli ( jeszcze ) ale pikują do ziemi aż miło. Polonia ? Wolne żarty, nawet na przysłowiową wodę nie mamy. 🙂
  Widzew ? Ma autostradę do awansu i mu to do szczęścia nie jest potrzebne.
  Może to żart.

 2. Olo widziałeś jak Widzew gra na wyjazdach? Z Olimpią wygrali po karnym, z Ełkiem długo się męczyli bo przegrywali, ze Świtem i Ursusem przegrali. Więc z Pelikanem na 90% stracą punkty a i Łomża i Ostróda też sprawią im kłopoty. Tak więc nie taki straszny ten Widzew jak go malują.

 3. Ja uważam, że coś jest na rzeczy. Dla Tura to był być może mecz ostatniej szansy na walke o utrzymanie. A jeżeli będzie jakaś sprawa to może ujemne punkty a może walkower za ten mecz ?

 4. Z Tomaszowem też za wiele nie zwojują. Zgadzam się, że ten Widzew straszny nie jest. Tu upatruję szansy. Bardziej obawiam się najbliższego meczu w Nowym Dworze. Mają tam takich dwóch grajków co już po 13 goli ustrzelili.
  Siedem punktów straty to dużo. Ale do odrobienia.

  1. a może to, że gdyby na podstawie samych słów sędziego dano komuś walkowera to by było zwyczajnie nie fair! żeby kogoś skazać to trzeba mieć dowody kto, komu i za co proponował kasę! w innym wypadku każdy mógł by w każdej chwili takim zarzutem rzucić i oczekiwać, że od razu zostaną wyciągnięte konsekwencje.
   a co jeśli te maile wysyłali jacyś kibice, a żaden z klubów nie miał o tym pojęcia? a co jeśli np tego maila wysłał ktoś z innego konkurującego z Widzewem klubu, właśnie w tym celu, by oni dostali walkowera i pomogło to innym ich dogonić?

   niestety to co w tej sytuacji dla mnie jest największym skandalem, to to że sędzia zgłosił fakt do swoich przełożonych(PZPN, MZPN, ŁZPN??), a Ci zamiast zorganizować prowokację i złapać winnych na gorącym uczynku, a później z czystym sumieniem np. karnie zdegradować ligę niżej zamieszany w ten proceder klub, to dopuścili się wyjawienia tej informacji do mediów, co za tym idzie prawdopodobnie winni nigdy nie zostaną ustaleni, a także narazili bogu ducha winnego sędziego na realne zagrożenie życia!!

  2. @Luk – Propozycja padła, na co dowodem ma być wiadomość internetowa. Jeśli tak, to należy sprawdzić IP komputera z którego została wysłana i to wszystko trwa jakieś… 4 minuty.

   A zachowanie PZPN tylko uprawdopodabnia podejrzenia.

  3. co nie zmienia faktu ze trzeba to sprawdzic nim wyciagnie sie jakies konsekwencje bo to mogl byc kazdy

 5. Ludzie gdybyśmy byli normalnym klubem z aspiracjami to byśmy tego tak nie zostawili. Obustronny walkower i kwita. Ale jak my kibicujemy Widzewowi (jakaś zgoda ) to o czym mówić ?

  1. Ja nie kibicuję Widzewowi. Nie znam tam nikogo i mam do nich neutralne podejście.

  2. yyyy jaki obustronny walkower?? za co? na jakiej podstawie?
   a jesli w nastepnej kolejce jakis psychol z 7egii wysle maila z propozycja korupcyjna do sedziego prowadzacego mecz Polonii? to co my i nasz rywal z automatu powinnismy zostac ukarani?
   nie chce nikogo bronic ale z tego co mi wiadomo dopoki sie komus konkretnemu w tym kraju nie udowdni konkretnej winy to raczej do wyjasnienia trzeba by sie bylo wstrzymac z karą.

 6. W tym sezonie, nawet gdybyśmy wyprzedzili Widzew, to jeszcze trzeba by wyprzedzić Lechię i Sokoła. A meczów już mało. Tak więc, chyba lepiej, żeby bogaty Widzew awansował i zostawił spokojniejszą sytuację na przyszły rok.
  W takim razie żaden walkower nie jest nam potrzebny. A jeżeli wygramy z Widzewem, to jeszcze wszystko może się zdarzyć….

Dodaj komentarz