Honorowe obywatelstwo dla Juliusza Kuleszy

Fundacja Reduta PWPW zwróciła się do przewodniczącego radnych klubu PiS, Cezarego Jurkiewicza z prośbą o pomoc w przyznaniu Juliuszowi Kuleszy, żołnierzowi AK i kibicowi „Czarnych Koszul”, honorowego obywatelstwa miasta stołecznego Warszawy. 

Juliusz Kulesza to polski grafik i pisarz, strzelec, uczestnik powstania warszawskiego. Jest autorem książek opowiadających o przeżyciach okupacyjnych i dokumentujących wydarzenia II wojny światowej. Wychował się na Starym Mieście i Żoliborzu. Jego rodzice w okresie międzywojennym pracowali w Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych. Okupację spędził w Warszawie jako uczeń tajnych kompletów gimnazjalnych i wieczorowej szkoły poligraficznej. W latach 1942-1944 praktykant-rysownik w PWPW. W Powstaniu Warszawskim walczył na Starym Mieście. Był żołnierzem Armii Krajowej w samodzielnej grupie PWB/17/S uczestnikiem bojów o redutę PWPW, odznaczony Krzyżem Walecznych. Nosił pseudonim „Julek”. Po Powstaniu dwukrotnie uciekł z obozu Dulag 121 w Pruszkowie. W latach 70. XX w. zajął się historią powstania warszawskiego. Jest autorem i współautorem licznych książek oraz artykułów na ten temat. W 2002 roku został awansowany do stopnia porucznika Wojska Polskiego. Jest członkiem Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Związku Powstańców Warszawskich i Polskiego Towarzystwa Historycznego. 19 maja „Julek” obchodzi 90 urodziny, Fundacja Reduta PWPW wyszła z inicjatywą  nadania Kuleszy honorowego obywatelstwa Warszawy.

18 maja w Zamku Królewskim organizujemy 90 urodziny pan Juliusza, który jest znanym Varsavianistą, autorem wielu książek, ostatnia z nich „Sen o Rybakach”, która przedstawia dzieje ulicy Rybaki, jednej z przedwojennych ulic Warszawy, która praktycznie zniknęła z mapy współczesnej Warszawy. Juliusz Kulesza, powstaniec Warszawski jest osobą, która powinna być uhonorowana tym tytułem – tłumaczy Piotr Woyciechowski, prezes zarządu fundacji Reduta PWPW.

źródło: własne / niezalezna.pl

Author: Robe6

Dodaj komentarz