Dzisiaj o 17:00 rozpoczęło się pierwsze Nadzwyczajne Zgromadzenie Akcjonariuszy po złożeniu dymisji przez Janusza Kopcia. Spotkanie udziałowców Polonii, poświęcone było obecnej sytuacji „Czarnych Koszul”. Zapraszamy do relacji.

Janusz Kopeć

Janusz Kopeć

NZA rozpoczęło się od przemowy byłego prezesa Kopcia. Podczas swojego wystąpienia wyjaśnił, że przystąpienie do rozgrywek III ligi to zasługa wyłącznie czwórki największych akcjonariuszy i środków uzyskanych od kibiców ze sprzedaży karnetów. Ustępujący prezes decyzje o odejściu podjął po słabej sprzedaży akcji G, którą można sprowadzić do braku jasnej przyszłości klubu. Chciał jednak do końca doprowadzić organizację arcyważnego meczu z Widzewem Łódź. Na odejście wpłynął też brak rozbudowy infrastruktury technicznej (ludzi, sprzętu) klubu, zabrakło zaplecza, które w jego mniemaniu przyczyniłoby się do rozwoju „Czarnych Koszul” (w myśl zasady – klub musi mieć solidne fundamenty). Kopeć przed rozpoczęciem sezonu liczył, że jesienny wynik pozwoli wiosną Polonii powalczyć o awans. Niestety w rundzie jesiennej zespół przerzedziły kontuzje, co wpłynęło na słabszą zdobycz punktową. W sprawie wzmocnień zimą, Krzysztof Chrobak czeka na ocenę sytuacji finansowej, która mogłaby jasno określić cel klubu na rundę rewanżową…

Następnie głos zabrał księgowy, który rządy prezesa Kopcia ocenił jako udane. Od wakacji dług klubu nie powiększył się. Jego zdaniem na razie nie ma podstaw do upadłości klubu. Dodatkowo poznaliśmy koszt utrzymania drugiej drużyny – ok. 11 tysięcy złotych miesięcznie.

Jerzy Engel jr

Jerzy Engel jr

W trakcie dyskusji wypowiedział się też Jerzy Engel jr. Przyczyn porażki w negocjacjach  z Miastem w sprawie stadionu upatrywał w podziale polonijnego środowiska. Były dyrektor sportowy klubu przedstawił też pomysł na zmniejszenie długu – sprzedaż gotówkowa 2-3 najlepszych piłkarzy. Na koniec Engel jr słusznie podkreślił, że bez wsparcia samorządu Polonia może mieć znaczne problemy z odbudową.,

Ciekawą opcją „oszczędnościową” zaproponował  Adam Kuźnicki. Według poprzedniego szefa rady nadzorczej można byłoby rozważyć opcję rozegrania wszystkich spotkań wiosennych na wyjeździe. To jasno pokazałoby ludziom, że Polonii nie stać na obecne stawki wynajmu obiektu. Wedle mecenasa taki wariant może wpłynąć na Miasto i dać naszemu klubowi możliwość zmniejszenia istniejącego długu… i w znaczący sposób utwierdzić opinię publiczną w problemach klubu.

Dużo do powiedzenia miał mecenas Marek Czarnota, który również bardzo pochlebnie wyraził się o ustępującym prezesie Kopciu. Przewodniczący rady nadzorczej ujawnił, że prezes czasem nie wypłacał sobie pensji, przekazując ją piłkarzom. Pan Czarnota poruszył też temat stadionu. W maju wizja Jerzego Engela upadła. Dość ciekawie zabrzmiała informacja, że kilka dni temu stołeczny konserwator zabytków zaakceptował ten projekt. Poza tym przyznał, że jeden z deweloperów potwierdził możliwość budowy stadionu wedle koncepcji Engela, a o niepowiedzeniu zdecydowała sytuacja polityczna (napięcia reprywatyzacyjne).

Mecenas narzekał też na nieruchomość przy ul. Konwiktorskiej 6, która nie jest własnością Polonii i jest z punktu widzenia inwestycji podobnie problematyczna jak działka, na której stoi Pałac Kultury i Nauki. Kolejnych informacji o stadionie możemy spodziewać się 17 listopada, wówczas komisja ma wypowiedzieć się w sprawie przetargu na stadion.

Czarnota miał też pretensje do innych akcjonariuszy, którzy nie wspomagają finansowo klubu. Uważa, że powinni się wstydzić tego, że najwięcej pieniędzy przekazuje Krystyna Bnińska-Jędrzejowicz, która nawet nie chodzi na mecze. Mecenas skrytykował też formułę spółki akcyjnej.

W efekcie prób udrożnienia wydatków Polonii przegłosowane zostało przekształcenie spółki akcyjnej na spółkę non profit. Takie rozwiązanie powinno móc wpłynąć na renegocjację umowy stadionowej i ograniczenie kosztów.

Na koniec powołano nową radę nadzorczą, w skład której weszli byli członkowie: Marek Czarnota, Lucjan SiwczykGrzegorz PopielarzAdam RemiszewskiPiotr KubiaczykRoman Sabaj oraz nowi: Marek CzarneckiKrzysztof DoboszRyszard ZielińskiJan EnglertMirosław Majchrowski oraz Łukasz Tusiński.