Mistrzostwo Polonii w PS. Mierzejewski do Michniewicza

Dzisiejszy „Przegląd Sportowy” opublikował „alfabet 90-lecia ekstraklasy” [link]. Mamy w nim też elementy polonijne. 

Mistrz Polski 1946

M jak mistrzostwo na gruzach stolicy. Historia warszawskiej Polonii, która w 1946 roku w zniszczonej wojenną zawieruchą stolicy wywalczyła swój pierwszy tytuł mistrzowski. W decydującym spotkaniu „Czarne Koszule”, grając gościnnie na stadionie Legii, bo obiekt przy Konwiktorskiej był zniszczony po Powstaniu, pokonały 3:2 Ruch Chorzów.

W jak Warszawianka. Jeden z klubów założycieli pierwszej ligi w Polsce. W premierowym spotkaniu pokonał 4:1 inną ze stołecznych drużyn, Legię. Warszawianka została założona w 1921 roku przez przedstawicieli dwóch wielkich warszawskich rodów – Luxenburgów i Lothów. Jako jeden z nielicznych klubów nigdy nie spadła z pierwszej ligi. Po wojnie nie udało się odbudować jej potęgi. Ostatecznie sekcja piłkarska została zlikwidowana w 1975 roku.

Z jak zmiany nazw klubów. Od września 1949 roku było jasne, że władze PRL chcą mieć pod kontrolą cały sport. Każda drużyna musiała być podległa jakiemuś patronowi. Dotychczasowe kluby znikały z piłkarskiej mapy Polski i np. zamiast Legii pojawiło się CWKS Warszawa, zamiast Polonii Warszawa, czy Lecha Poznań był Kolejarz, Lechia Gdańsk zmieniła się w Budowlanych”, a Cracovię przemianowano na Ogniwo Kraków.

Ciekawą wymianę zdań na twitterze zafundowali fanom Czesław Michniewicz (trener Wisły Płock) i Adrian Mierzejewski (pomocnik Al-Sharjah SCC).

Źródło: własne / Przegląd Sportowy

Author: Kwikster

Barwy moro, ciemny kaptur, Kwik to dziwny bywa stwór, o swej Polonii marzy dzień i noc i w Gwiezdnych Wojen wierzy moc [wierszyk z czasów ogólniaka... niezmiennie na czasie ;)]

Dodaj komentarz