Po pierwsze zwycięstwo na wyjeździe

W tym sezonie Polonia Warszawa grała na wyjeździe dwa razy. Raz zremisowała i raz przegrała. Czas na pierwsze zwycięstwo. Jest ono tym bardziej potrzebne, że „Czarne Koszule” grają z drużyną, będącą w bliskim sąsiedztwie w tabeli. 

Gryf Wejherowo zajmuje 4 miejsce, premiowane grą w barażach o 1 ligę i ma jeden punkt przewagi nad Polonią. Wejherowianie w ostatniej kolejce przegrali 2:1 w Opolu z tamtejszą Odrą i na pewno będą zmotywowani, aby zrehabilitować się przed własnymi kibicami.

Zeszły sezon nie był udany dla Gryfa Wejherowa. Piłkarze tej drużyny okazali się najsłabszą drużyną i na koniec sezonu zajęli przedostatnie miejsce (do III ligi spadają drużyny z czterech ostatnich miejsc). Gryfowi pomogły jednak problemy organizacyjny innych klubów. W zimę z II ligi wycofał się Okocimski Brzesko, który jesień kończył z 12 punktami przewagi nad Gryfem, w efekcie czego zajął ostatnie miejsce w lidze. Również w zimę z I ligi wycofał się też Dolcan Ząbki, który nie ubiegał się o grę w II lidze, zmniejszając w ten sposób liczbę spadkowiczów do trzech. Po sezonie rozpadł się I – ligowy Zawisza Bydgoszcz, który reaktywuje się od B – klasy. Dzięki temu z II ligi miały spaść tylko dwie drużyny, z czego jedną był Okocimski. Upadek Zawiszy uratował Nadwiślana Góra, ten jednak z powodu problemów finansowych nie dostał licencji na grę w II lidze, ratując w ten sposób Gryfa Wejherowo.

5 ostatnich meczów GKS-u w lidze:

  • 1:2 z Odrą Opole (W)
  • 4:0 z Polonia Bytom (D)
  • 1:4 z Rakowem Częstochowa (W)
  • 0:1 z Kotwicą Kołobrzeg (D)
  • 3:1 z Olimpią Zambrów (W)
Daniel Ciechański
Daniel Ciechański (fot. Chrobry Głogów)

W bieżącym sezonie gryfiarze są bezkompromisowi. Łącznie z meczem pucharowym rozegrali 7 spotkań i ani razu nie zremisowali.  Tym, co rzuca się w oczy w grze wejherowian, to bardzo ofensywny styl gry. Gospodarze sobotniego spotkania w 6 meczach zdobyli 11 bramek, co jest trzecim wynikiem ligi. Warto tutaj wspomnieć o rywalizacji Gryfa z Polonią Bytom w 5 kolejce. Do tego meczu bytomianie przystępowali z zerową liczbą straconych bramek. Gryf został pierwszą drużyną, która dała radę pokonać bramkarza Polonii, co więcej zrobili to aż 4 razy, w czym na pewno pomogła czerwona kartka dla rywala na początku drugiej połowy. Dobre wrażenie zaciera jednak słaba postawa w defensywie. Gryf stracił już 9 bramek (o jedną więcej od „Czarnych Koszul”), gorzej bronią tylko dwie ostatnie drużyny ligi. To oczywiście nie oznacza, że Polonii łatwo będzie zdobyć gola, co pokazał mecz z Wartą Poznań, która ma najsłabszą defensywę w lidze. Niemniej, nie ma podstaw, by Gryfa się bać. W Wejherowie większość zawodników nie grała nigdy wyżej niż w II lidze, brakuje tam znanych nazwisk. Kibice Polonii prawdopodobnie kojarzyć będą tylko Daniela Ciechańskiego i to raczej nie ze względu na osiągnięcia, a dlatego, że jest wychowankiem „Czarnych Koszul”. Jeżeli nasza drużyna zagra z takim samym zapałem w ofensywie, jak z GKS-em Bełchatów i poprawi grę w defensywie, to powinna zgarnąć 3 punkty. Polonii przydałaby się seria zwycięstw.  Zwiększyłaby ona pewność siebie naszych graczy i może dodała odwagi na boisku. Biorąc pod uwagę, że trzy późniejsze mecze „Czarne Koszule” grają u siebie, seria pięciu spotkań wygranych z rzędu powinna być celem dla naszych zawodników. Pokonanie Gryfa wpłynęłoby też korzystnie na wrześniową frekwencję, co przełoży się na większe pieniądze przekazane na pomoc Rafałowi Koścowi.

Mariusz Pawlak
Mariusz Pawlak

Mecz z Gryfem nabiera dodatkowego smaczku ze względu na obydwu szkoleniowców. Trenerem sobotniego rywala jest, doskonale znany na Polonii, Mariusz Pawlak. Grał on w Polonii w latach 1996-2002 i 2007-2009. Z Igorem Gołaszewskim występowali w „Czarnych Koszulach” przez 5 lat. Razem zdobywali dla naszego klubu mistrzostwo Polski, Puchar Ligi, Puchar Polski i Superpuchar. Pawlak trenował wcześniej Znicz Pruszków i Chojniczankę Chojnice, z którą awansował do I ligi.  Na tym poziomie pracował 3 sezony, po czym w kwietniu został zwolniony z powodu słabych wyników.

Pauzują: Piotr Petasz (rehabilitacja po urazie kolana), Rafał Kosiec (rehabilitacja)

Prawdopodobny występBartosz Wiśniewski, Przemysław Szabat

Sędzia: Marcin Liana (Bydgoszcz)

Transmisję z meczu przeprowadzić ma portal nadmorski24.pl (https://www.facebook.com/nadmorski24/videos/1280002258717373/)

PS: Awaria serwera spowodowała usunięcie wcześniej przygotowanych zapowiedzi meczów z Gryfem i Legionovią. Dodatkowo zbliża się mój dwutygodniowy „urlop”. Z tego powodu, dwie najbliższe zapowiedzi przybiorą skróconą formę (bez transferów i historii). Za niedogodności przepraszam.

Źródło: własne/ 90minut.pl

Author: muchomor

Dodaj komentarz