Polonia z historycznym herbem i przy Konwiktorskiej będzie grać w III lidze. Przybecki z lukratywnym kontraktem w Zagłębiu?

Wygląda na to, że niektóre sprawy toczące się wokół klubu, zaczynają się wyjaśniać. Niemal pewne jest to, że od przyszłego sezonu Polonia Warszawa będzie reprezentować Stolicę w III lidze. Jak będzie wyglądał sztab szkoleniowy nowej drużyny?

Grzegorz Popielarz
Grzegorz Popielarz (fot. Leszek Szymański / PAP)

Jak informuje „Gazeta Wyborcza”, Jerzy Engel miałby objąć stanowisko menedżera, Piotr Dziewicki – dyrektora sportowego, Paweł Olczak – dyrektora ds. organizacyjnych. Na takich podstawach miałby być zorganizowany sportowy zarząd powstającej właśnie Polonii. Funkcja trenera zostanie zaproponowana w pierwszej kolejności Piotrowi Stokowcowi.

Złożymy taką propozycję Piotrowi, bo tak wypada. Pewnie odmówi, ma propozycje pracy z wyższych lig, ale chcemy też w ten sposób docenić to, co zrobił dotychczas dla Polonii – zapowiada prezes Stowarzyszenia Polonia Warszawa Grzegorz Popielarz.

Stokowiec w środę wrócił po krótkim urlopie do Polski, pojawił się też na Konwiktorskiej, by odebrać sprzęt sportowy. Pewnie zostanie wkrótce trenerem drużyny ekstraklasy. Miał już propozycję objęcia stanowiska szkoleniowca w Jagiellonii Białystok, ale z klubem z Podlasia się nie porozumiał. Teraz prowadzi rozmowy z Cracovią. Sam nie chce przesądzać, gdzie podejmie pracę w przyszłym sezonie.

Tak jak nieznane są losy byłego trenera, tak samo wciąż nie wiadomo, w której lidze nastąpi reaktywacja Polonii, ale przynajmniej przesądzone jest to, że do niej dojdzie. – Zaczynamy konkretnie działać. Wszystkie strony się dogadały. Mam nadzieję, że teraz to pójdzie już szybko – mówi Popielarz.

W tej chwili Polonia czeka na decyzję PZPN i Mazowieckiego Związku Piłki Nożnej. Najpierw krajowa, a potem regionalna federacja ma ogłosić decyzję pozbawiającą licencji na występy w I, a co za tym idzie – również w III lidze (dla rezerw) dla zarządzanej przez Ireneusza Króla spółki KSP Polonia. – Dopiero kiedy to nastąpi, będziemy mogli wystąpić formalnie o zgłoszenie nowej drużyny – wyjaśnia Popielarz. SKSPW będzie walczyć o III ligę, bo dzięki reorganizacji rozgrywek znajdzie się w niej miejsce dla Polonii. Ostateczna decyzja zapadnie 2 lipca na posiedzeniu MZPN.

Od tego czasu rozpocznie się proces budowania drużyny piłkarskiej. Do rozgrywek zgłosi ją MKS Polonia, czyli młodzieżowa sekcja, która od przyszłego sezonu zyska zespół seniorów. Trener prawdopodobnie będzie się wywodzić z MKS, a może będzie nim któryś z byłych zawodników „Czarnych Koszul”.

Nie otrzymałem jeszcze propozycji, ale jeśli ona oficjalnie zostanie mi przedstawiona, to pewnie ją przyjmę – mówi Dziewicki. – O piłkarzach, jacy mieliby grać u nas, nic nie mogę powiedzieć, bo przecież wciąż nie wiemy, która to będzie liga – dodaje.

Cel nowej Polonii jest jasny – awansować rok po roku, przynajmniej do I ligi. Ale już wyjście z III ligi może być problemem. Możliwe bowiem, że PZPN tak ją zreformuje, że podzieli ją na osiem grup i do awansu potrzebne będą baraże. Do tego Polonia znajdzie się w jednej grupie z rezerwami Legii.

Zgodnie z oświadczeniem wydanym przez Grzegorza Popielarza, Polonia będzie grać na Konwiktorskiej, a jej zawodnicy będą występować w czarnych koszulkach z historycznym – biało-czerwonym herbem na piersi. Jak zapewnia prezes SPW pieniądze dla stowarzyszenia nie stanowią problemu. – Na to, żeby spokojnie grać w III lidze, potrzebnych jest 500-600 tys. zł, a mamy już więcej pieniędzy. Tyle że możemy walczyć o awans – zapowiada Popielarz.

Pieniądze do klubu wpływać będą od sponsorów, pojedynczych kibiców. – Znalazł się taki, który zadeklarował zastawienie działki. Dzięki temu możemy wziąć kredyt. Inny jest w stanie wziąć na siebie utrzymanie dwóch, trzech zawodników. Kolejny zapewnia piłkarzom mieszkanie. Są też sponsorzy, którzy dają konkretne pieniądze. Prowadzimy rozmowy z kolejnym. Nie zginiemy – mówi prezes SPW. W niedalekiej przyszłości powstanie spółka akcyjna, która wyemituje akcje dla kibiców.

Aby zmniejszyć koszty utrzymania klubu w III (bądź IV) lidze, zarząd stowarzyszenia wybiera się na spotkanie z władzami miasta – wiceprezydentami Jarosławem Dąbrowskim i Włodzimierzem Paszyńskim oraz burmistrzem Śródmieścia Wojciechem Bartelskim. Chce wynegocjować bardziej odpowiadające obecnym realiom stawki za wynajem stadionu. Do tej pory klub płacił gospodarzowi obiektu, Warszawskiemu Ośrodkowi Sportu i Rekreacji, 55 tys. zł za mecz, podczas gdy futboliści amerykańscy płacili 22 tys. Nowa Polonia chce zdecydowanie niższych stawek. – Myślę, że to najlepszy sposób, by miasto wreszcie włączyło się w pomoc Polonii – mówi Popielarz.

Siedziba „Czarnych Koszul” znów będzie znajdować się przy Konwiktorskiej, a na koszulkach piłkarzy ma widnieć biało-czerwona tarcza z 1911 r. Wygląda na to, że Polonia Warszawa wraca do korzeni.

Jeżeli faktycznie uda się wprowadzić zespół Polonii do III ligi, to z kim będziemy grać?

II liga w Polsce dzieli się na osiem grup, a Polonia grałaby w grupie łódzko-mazowieckiej. W trwającym jeszcze sezonie liderem w tej grupie jest Legionovia Legionowo (70 pkt.), która na dwie kolejki przed zakończeniem rozgrywek wyprzedza w tabeli Sokół Aleksandrów Łódzki (62 pkt.) i Ursus Warszawa (47 pkt.).

Wśród 16 zespołów jest jeszcze jedna drużyna z Warszawy: GKP Targówek, dla którego jest to pierwszy w historii sezon w III lidze. Oprócz niego trzy drużyny mają siedziby w okolicach stolicy: Pogoń Grodzisk Mazowiecki, Start Otwock i Mazur Karczew. Na pozostałe mecze wyjazdowe Polonia musiałaby jeździć dalej, na przykład do Radomia, Sieradza, Tomaszowa Mazowieckiego, Kutna, Wielunia, Rzgowa czy Kleszczowa.

Jeśli Polonia będzie grać w przyszłym sezonie w III lidze, może w niej trafić również na rezerwy Legii. Po rozwiązaniu Młodej Ekstraklasy piłkarze z zaplecza pierwszego zespołu zostali zgłoszeni właśnie do III ligi.

Poniżej podajemy listę 16 drużyn grających aktualnie w III lidze zgodnie z zajmowanymi miejscami w tabeli. Legionovia zapewniła sobie awans do II ligi, do IV ligi spadną trzy ostatnie zespoły:

Legionovia Legionowo, Sokół Aleksandrów Łódzki, Ursus Warszawa, Omega Kleszczów, Broń Radom, Lechia Tomaszów Mazowiecki, GKP Targówek, MKS Kutno, WKS Wieluń, Pogoń Grodzisk Mazowiecki, Start Otwock, Mazur Karczew, Warta Sieradz, Zawisza Rzgów, Włókniarz Zelów i Orzeł Wierzbica.

Miłosz Przybecki (fot. Zbigniew Luchciński/ksppolonia.pl)
Miłosz Przybecki (fot. Zbigniew Luchciński/ksppolonia.pl)

Jak podaje dziennik „Fakt”, zawodnik Polonii Warszawa Miłosz Przybecki za podpis na kontrakcie dostanie od nowego klubu pół miliona złotych! Umowa zawodnika z Zagłębiem Lubin ma obowiązywać przez trzy lata. Menedżer Przybeckiego wynegocjował dla swojego klienta miesięczną pensję w wysokości ok. 50 tysięcy złotych. Łatwo policzyć, że na tym transferze zarobi więc ponad 2 miliony złotych! Sam zainteresowany nie chce komentować tych doniesień.

Nie podpisałem żadnego kontraktu z Zagłębiem, bo po prostu nie mogłem tego zrobić. Cały czas mam ważną umowę z Polonią i dopóki nie będę wolnym zawodnikiem, to nie mogę podpisać nowego kontraktu z żadnym klubem – powiedział „Faktowi” Przybecki – Jestem na wakacjach i pozostawiłem te sprawy swojemu agentowi. Dla mnie najważniejsze jest to, żeby grać w piłkę na poziomie ekstraklasy – dodał skrzydłowy Polonii.

Zagłębie gwarantuje piłkarzowi stabilność finansową, a tego brakowało mu w Polonii. Od ośmiu miesięcy pomocnik nie dostawał wynagrodzenia, dlatego rozwiązanie kontraktu z „Czarnymi Koszulami” jest formalnością.

Źródła: własne/ Fakt/ Gazeta Wyborcza/ Weszło!

Author: Diesel

5 thoughts on “Polonia z historycznym herbem i przy Konwiktorskiej będzie grać w III lidze. Przybecki z lukratywnym kontraktem w Zagłębiu?

  1. Żeby klub z taką tradycją nie dostał wsparcia od miasta chociażby w postaci nie płacenia za stadion to nie kuriozum tylko kurewstwo w czystej postaci, kanalarze dostali stadion za ….XXXmln, a Polonia?
    HGW – ten ,…trzy kropek i serja epitetów… musi odejść.

    Chłopaki jak Miłosz wybiegali i wywalczyli sobie takie kontrakty i to się im należy, oby gdy sakwy już będą pełne nie zeszli z poziomu sportowego, bo to u naszych zawodników różnie bywa (patrz Polonia za JW).

Dodaj komentarz