W najbliższej kolejce Polonia ponownie na wyjazd wybiera się na bardzo trudny teren. Rywalem warszawian będzie Victoria Sulejówek. Gospodarze tego meczu na własnym stadionie w tym sezonie pokonali już Widzewa Łódź, Huragan Morąg oraz Finishparkiet Drwęca Nowe Miasto Lubawskie (aż 4:0). Dodatkowo poloniści będą zmagać się z nieprzychylnymi trybunami, które znane są z niechęci do „Czarnych Koszul”.

Początki futbolu w Sulejówku datuje się na rok 1918, wówczas piłkarski klub nosił nazwę „Nadzieja”. Jednak dopiero w 1924 zaczęto rozgrywać regularnie mecze towarzyskie, w których Nadzieja przeważnie wygrywała. Niedługo później klub zmienił nazwę na Koło Młodzieży „Miłośnianka”. Cieszył się on sporo popularnością, na mecze przychodziło nawet 2000 kibiców. W tamtym okresie klub został też zgłoszony do Warszawskiego Okręgowego Związku Piłki Nożnej i rozpoczął zmagania ligowe w C – klasie. Rok później Miłośnianka awansowała do B – klasy i występowała tam do wybuchu II wojny światowej. Podczas niej rozgrywki ligowe zawieszone, ale zawodnicy z Sulejówka występowali w meczach towarzyskich. Po wojnie Miłośnianka została reaktywowana przez Towarzystwo Przyjaciół Żołnierza. Początkowo klub rozgrywał jednak tylko sparingi. W międzyczasie TPŻ zostało rozwiązane, a klub został najpierw objęty patronatem Ludowych Zespołów Sportowych, a potem zrzeszenia „Kolejarz”. Drużyna wówczas zaczęła występować pod nazwą KS „Kolejarz” Miłosna, nadal była jednak nazywana Miłośnianką. Klub zgłoszono ponownie do rozgrywek C – klasy. W latach 50 -tych doszło do fuzji KS „Kolejarz” Miłosna i LZS „Mazovii” Sulejówek. Od 1957 roku drużyna zmieniła nazwę na LZS „Victorię”. Te datę uznaje się też za datę założenia Victorii Sulejówek. Niedługo potem klubowi udało się awansować do B – klasy. Na rok 1972 przypadł natomiast awans do A – klasy. Po 13 latach Victoria ze względu na kłopoty finansowe spadła do B – klasy. W 1993 roku piłkarzom z Sulejówka udało się jednak powrócić do A – klasy. Kolejny awans Vicotria wywalczyła dopiero w 2004 – do ligi okręgowej. Po 2 sezonach na tym poziomie gospodarze najbliższego mecz dostali się do V ligi (obecna IV liga). W 2017 roku, po 11 sezonach na 5 poziomie rozgrywek, Victorii udało się awansować do III ligi. Ten sukces był już na wyciągnięcie roki rok wcześniej, ale wówczas w barażach lepszy okazał się Huragan Wołomin, który po 1 sezonie w III lidze spadł. [na podstawie oficjalnej strony]

Przyszli: Stanisław Ławcewicz-Musialik (obrońca, z Huraganu Wołomin (w zeszłym sezonie III liga, teraz IV), 22 m.), Józef Burta (bramkarz, z Legii Warszawa (juniorzy), Patryk Kostrzanowski (obrońca, z Bugu Wyszków (IV liga)), Daniel Smuga (pomocnik, z Mazovii Mińsk Mazowiecki (IV liga)), Krzysztof Możdżonek (pomocnik, z Widzewa Łódź(III liga), 13 m.), Michał Dobkowski (pomocnik, z KSZO 1929 Ostrowiec (III liga), wiosną 12 m. i 1 b.), Piotr Pruszyński (bramkarz, z Arki II Gdynia (IV liga))

5 ostatnich meczów Victorii w lidze (najwyżej ostatni mecz):

  • 1:4 z Pelikanem Łowicz (W)
  • 1:1 z GKS-em Wikielec  (D)
  • 6:0 z Turem Bielsk Podlaski (W)
  • 4:0 z Finishparkietem Drwęca Nowe Miasto Lubawskie (D)
  • 1:2 z Ursusem Warszawa (W)

Ostatni sezon zakończył się wyśmienicie dla zespołu z Sulejówka. Victoria osiągnęła historyczny sukces, pierwszy raz awansując na IV poziom rozgrywek. W klubie postanowiono odwdzięczyć się piłkarzom zaufaniem i dokonano latem niewielkich zmian. Problemem był też niewielki budżet. Spokojne okno transferowe wyszło jednak klubowi na dobre. Beniaminek, przez niektórych skazywany na pożarcie, po 9 kolejkach ma 16 punktów, tyle samo co nasza drużyna i zajmuje 9 miejsce. Gospodarze sobotniego meczu imponują formą zwłaszcza na własnym boisku. W 5 meczach rywale 3 razy wygrali i tylko raz przegrali. Wynik ten robi większe wrażenie, gdy zobaczymy, jakie drużyny wyjeżdżały z Sulejówka bez punktów. Był to Huragan Morąg, Widzew Łódź i Finishparkiet Drwęca Nowe Miasto Lubawskie, czyli ligowa czołówka. Na te wyniki cieniem rzuciło się jednak ostatnie spotkanie beniaminka na własnym stadionie. W nim rywale zaledwie zremisowali z GKS-em Wikielec, dla którego był to na razie jedyny punkt zdobyty w lidze. Potem Victoria przegrała na wyjeździe wysoko z Pelikanem, co może wskazywać na obniżkę formy rywali. W sobotę jednak trzeba spodziewać się bardzo ciężkiego meczu. Piłkarze z Sulejówka zrobią wszystko, żeby zrehabilitować się za dwa ostatnie mecze. Nieść będzie ich doping kibiców, którym znacznie bliżej jest do Legii Warszawa, co zapewne będą chętnie demonstrować, demotywując naszych piłkarzy. Szczególnie trudne zadanie będzie czekać defensorów Polonii, od Victorii więcej bramek strzelonych ma tylko Legia II i Pelikan Łowicz. Odbija się to na defensywie, 18 goli straconych to jeden z najgorszych wyników w lidze. Efektem takiego stylu gry jest średnia 3,9 bramki na mecz (lepszą średnią ma tylko Pelikan). W sobotę uważać trzeba przede wszystkim na fenomenalnego młodziana – Daniela SmugęW 10 meczach zdobył 7 goli i zanotował 3 asysty. Drugim najlepszym strzelcem jest natomiast doświadczony Wojciech Wocial, który strzelił 6 bramek w 7 meczach.

Mariusz Marczak i Sebastian Pindor

Mariusz Marczak i Sebastian Pindor

Choć w Sulejówka nie darzy się Polonii sympatią, w samym klubie możemy odnaleźć sporo polonijnych wątków. W Victorii występują: Jan Dźwigała (w Polonii 3 sezony), Sebastian Pindor (w Polonii 6 sezonów), Krzysztof Możdżonek (w Polonii 6 sezonów), Kacper Roszak-Kasza (w Polonii 6 sezonów) oraz Bartosz Wiśniewski, który w zeszłym sezonie występował w barwach Polonii w Makroregionalnej Lidze Juniorów Młodszych. Szkoleniowcem Victorem jest natomiast Łukasz Chmielewskiktóry pracował w MKS-ie Polonia Warszawa i z rocznikiem 1996 zdobył brązowy medal Mistrzostw Polski Juniorów MłodszychSobotni mecz będzie miał też dodatkowy podtekst dla trenera Krzysztofa Chrobaka, który latem, będąc jeszcze trenerem Pogoni Grodzisk Mazowiecki, przegrał baraże o III ligę właśnie z Victorią.

Pauzują: Michał Oświęcimka (kontuzja kolana, ok. 6 miesięcy przerwy)

Zagrożeni: Bartosz Wiśniewski (3 ŻK), Rafał Zembrowski (3 ŻK), Marcin Bochenek (3 ŻK)

Sędzia: Łukasz Małaszewski (Białystok)

Źródło: własne/90minut.pl/polskieligi.net/victoriasulejowek.pl

CLJ: W najbliższej kolejce przed młodymi polonistami kolejny bardzo ważny mecz. „Czarne Koszule” na własnym boisku podejmą Cracovię Kraków, która z tyloma samymi punktami również znajduje się w strefie spadkowej, pozycję wyżej niż Polonia. Po 5 spotkaniach bez wygranej, poloniści powinni wreszcie zwyciężyć, aby nie stracić dystansu z miejscami, dającymi utrzymanie. O 3 punkty nie będzie łatwo, Cracovia nie przegrała od czterech meczów, a dwa ostatnie wygrała. Spotkanie rozpocznie się o 12:30 w sobotę, na bocznym boisku Polonii.

Rezerwy: Druga drużyna w niedzielę zmierzy się z najsłabszą drużyną A – klasy – Startem Otwock. Rywale zajmują ostatnie miejsce w tabeli i do Polonii tracą 2 punkty. Jeżeli „Czarne Koszule” nie chcą spaść na ostatnie miejsce, muszą wygrać. Z tym warszawianie nie powinni mieć problemów, Start w tym sezonie przegrał wszystkie wyjazdowe mecze. Spotkanie odbędzie się o 20:00 w niedzielę na bocznym boisku Polonii.

Share