Ważne daty

1911 – Jesienią z inicjatywy Wacława Denhoffa-Czarnockiego powstaje zespół Piłkarski Polonia Warszawa. W listopadzie i grudniu tegoż roku rozgrywa swoje pierwsze mecze: z Koroną Warszawa (3:4) i Newcastle Łódź (2:7). W ciągu kilkunastu następnych miesięcy klub rozrasta się. Ma już trzy drużyny piłkarskie i sekcję lekkoatletyczną.

1913 – w tym roku Janusz Mück kupuje pierwsze czarne koszulki, skąd bierze się przydomek klubu.

1915 – W październiku w nowych warunkach politycznych poloniści legalizują swoją działalność. W lokalu państwa Gebethnerów (przy ul. Zgoda 12) wybrany zostaje zarząd klubu i prezes.

1921 – W pierwszych mistrzostwach Polski w piłce nożnej Polonia zdobywa wicemistrzostwo.

1926 – „Czarne Koszule” po raz drugi zostają wicemistrzami kraju.

1928 – Polonia otrzymuje własny stadion przy ul. Konwiktorskiej 6. Otwarcie nowego obiektu odbywa się „na raty” – najpierw nieoficjalnie (15 sierpnia) w meczu ligowym z Hasmoneą Lwów (5:0), potem z wielką pompą (30 września) podczas spotkania z Wisłą Kraków (2:7)

1946 – Polonia zdobywa mistrzostwo Polski. W decydującym spotkaniu „Czarne Koszule” pokonały AKS Chorzów (3:2)

1952 – Polonia grając pod narzuconą przez stalinowskie władze nazwą „Kolejarz” zdobywa puchar Polski. W finale pokonuje Legię (CWKS) 1:0. Niestety drużyna z Konwiktorskiej w tym samym roku spada z I ligi. Rozpoczyna się ponad 40-letnia tułaczka po II i III lidze.

1977 – juniorzy starsi Polonii zdobywają mistrzostwo Polski!

1993 – „Czarne Koszule” powracają do I ligi. Co prawda grają w niej tylko rok, ale drugoligowa kwarantanna trwa tylko dwa lata.

1996 – gramy w I lidze! Zaczyna się tryumfalny marsz w hierarchii polskiego futbolu. Karierę w KSP kończy, wielki wychowanek „Czarnych Koszul” Dariusz Dziekanowski

1998 – Piłkarze z Konwiktorskiej zdobywają wicemistrzostwo Polski po raz trzeci w historii, a Arkadiusz Bąk zostaje królem strzelców.

2000 – Rok największych triumfów. Polonia zdobywa mistrzostwo Polski, puchar ligi polskiej i superpuchar. Igor Gołaszewski zdobywa koronę króla strzelców pucharu ligi polskiej. Juniorzy Polonii w rozgrywkach o mistrzostwo Polski przywożą na Konwiktorską srebrne medale.

2001 – Nasi piłkarze po zwycięstwie i remisie (2:1 i 2:2) z Górnikiem Zabrze sięgają po drugi w historii puchar Polski.

2005 – „Zajebiści i przystojni…” chłopcy Michała Libicha zdobywają wicemistrzostwo Juniorów Starszych U-19 (rocznikowo byli młodsi od konkurencji).

2007 – Polonia po nieudanej jesieni, wiosną po „szalonej gonitwie” pod wodzą Waldemara Fornalika dogania II-ligową czołówkę. Z końca tabeli dotarliśmy na szczyt by spaść po głupich błędach na 6 miejsce. Drugim ojcem tego sukcesu był Jacek Kosmalski – który zdobył koronę króla strzelców (19 goli). Karierę w Polonii kończy Marek Citko.

2008 – Polonia „przy zielonym” stoliku za sprawą transakcji pomiędzy Józefem Wojciechowskim (właściciel Polonii), a Zbigniewem Drzymałą (właściciel Dyskobolii Grodzisk Wielkopolski) wraca do Ekstraklasy.

1 thought on “Ważne daty

Dodaj komentarz