Niegościnny Elbląg

W najbliższej kolejce Polonia ponownie zagra na wyjeździe. Tym razem rywalem będzie Olimpia Elbląg. Po porażce elblążan w pierwszej kolejce wiosny, strata Polonii do Olimpii zmalała do 5 punktów. W sobotę nadarzy się okazja, żeby nadrobić kolejne 3 punkty. O nie będzie jednak bardzo trudno, Olimpia przegrała u siebie tylko raz.

Polonia 1:1 Olimpia Elbląg (fot. Robe)

Początki elbląskiego futbolu datuje się na rok 1945, kiedy powstawała Syrena Elbląg. Drużyna została założona z warszawskich emigrantów, stąd nazwa powiązana z symbolem stolicy. Ten klub najprawdopodobniej przekształcił się w Stocznię Elbląg, a chwilę później w Olimpię Elbląg, choć pojawią się teorie, mówiące o istnieniu obydwu klubów równolegle. Niemniej, rok 1945 jest uznawany za datę założenia Olimpii. Drużyna Olimpii przygodę z piłką zaczynała od B – klasy. Te rozgrywki udało wygrać się w 1949, ale pod zmienianą nazwą – jako Ogniwo Elbląg. W 1951 roku Ogniwo Elbląg upadło i zostało przekształcone w Budowlanych Elbląg. W tamtym okresie, oprócz Budowlanych w rozgrywkach występowały też inne drużyny z Elbląga –  m.in.: Kolejarz i Stal. Od 1955 elbląskie kluby miały jednak co raz więcej problemów i w końcu podjęły decyzję o połączeniu się, pod nazwą Olimpii Elbląg. W 1960 roku Olimpia ponownie wystartować w rozgrywkach A – klasy, w 1962 Olimpia znalazła się już w III lidze, dzięki reorganizacji rozgrywek. Tam jednak elblążanie utknęli na długi czas, do II ligi udało im się awansować w sezonie 1975/1976. Olimpia grą na drugim poziomie rozgrywek nie nacieszyła się długo, już po jednym sezonie znalazła się z powrotem w III lidze. Zawodnicy z Elbląga dłużej w II lidze pograli w latach 80 – tych; zagrali wówczas 6 sezonów na tym poziomie (1981/1982, 1982/1983, 1983/1984, 1985/1986, 1986/1987, 1987/1988). Olimpia rozegrała jeszcze sezon 1991/1992 w II lidze, a potem przez dłuższy czas błąkała się po niższych szczeblach rozgrywek. Wtedy klub popadł też w kłopoty finansowe i w celu ucieczki przed długami zmieniono nazwę Olimpii na Polonię. To jednak za dużo nie pomogło i z powodu problemów z pieniędzmi drużynę z Elbląga wycofano z rozgrywek III ligi, elblążanie na długo utknęli w IV lidze (obecna III liga). Polonii Elbląg udało się z niej wydostać dopiero w 2002 roku, w III lidze rozegrała tylko jeden sezon, po czym ponownie spadła do IV ligi. Dwa lata później elbląski klub wrócił do swojej obecnej nazwy – Olimpii, a w sezonie 2005/2006 awansował do III ligi. Po reorganizacji rozgrywek Olimpia znalazła się w nowej III lidze, czyli na IV poziomie rozgrywek; w pierwszym sezonie udało się jednak wywalczyć awans. W sezonie 2010/2011 Olimpia spełniła marzenia kibiców i nareszcie powróciła na 2 poziom rozgrywek. Tam jednak zagrała tylko jeden sezon i spadła do II ligi. W następnym sezonie, na skutek wprowadzanej reformy II ligi (jedna grupa zamiast dwóch) Olimpii zaliczyła kolejny spadek, choć zajęła 9 miejsce w lidze (na 18 drużyn). W III lidze Olimpia rozegrała dwa sezony i w sezonie 2019/2016 wywalczyła awans do II ligi, wygrywając w barażach z Motorem Lublin. [na podstawie oficjalnej strony]

Po przyzwoitej rundzie jesiennej, w zimę w Olimpii przeprowadzono tylko kosmetyczne zmiany. Do zespołu dołączyło dwóch piłkarzy z drużyn juniorskich Olimpii: Maciej Rozumowski (obrońca) i Bartosz Szymanowski (pomocnik). Z klubu odszedł natomiast Adam Wolak (pomocnik, do KS Chwaszczyno (III liga), 11 m.).

Zimą Olimpia rozegrała 8 sparingów. Wygrała w 5 z nich: 1:0 i 2:1 z GKS Przodkowo (III liga), 4:2 z Bytovią Bytów (I liga), 4:1 z Sokołem Ostróda (III liga) oraz 4:1 z Legią II Warszawa (III liga); a 3 razy przegrała: 0:5 z Chojniczanką Chojnice (I liga), 1:2 z Bałtykiem Gdynia (III liga) i 2:3 z Huraganem Morąg (III liga).

Marcin Bochenek (foto. Robe)

Jesienią mecz Polonii z Olimpią stał na dosyć niskim poziomie. Groźnych akcji bramkowych w wykonaniu drużyn było zaledwie kilka. Tradycyjnie to jednak Polonia miała przewagę. Pomimo tego, tak jak zazwyczaj w pierwszej rundzie,  rywal pierwszy zdobył gola. Elblążanie wyszli na prowadzenie w drugiej połowie dzięki bramce z rzutu karnego. Choć „Czarne Koszule” przegrywały, styl gry nie zmienił się i poloniści byli w swoich atakach bezradni. Gdy wydawało się, że kibice zobaczą kolejną przegraną Polonii, nasza drużyna wywalczyła w ostatniej minucie doliczonego czasu rzut wolny. Po małym zamieszaniu w polu karnym gości tamtego meczu, piłkę otrzymał Karol Worach i dzięki szybkiej reakcji, zdołał umieścić futbolówkę w bramce. Mecz zakończył się remisem 1:1.

W sobotę o zwycięstwo będzie bardzo trudno. Rzadziej od Olimpii w lidze przegrywają tylko 3 drużyny – Odra, Raków i Radomiak. Elblążanie w 20 meczach zanotowali zaledwie 4 porażki. Gospodarze najbliższego meczu mają jednak problem ze zwyciężaniem, dotychczas wygrali zaledwie 5 razy. Gorszy wynik zanotowały również tylko 3 drużyny – Kotwica, Rozwój i Polonia Warszawa. Co niekorzystne dla Polonii, Olimpia szczególnie dobrze prezentuje się na swoim boisku. To tutaj odniosła nwszystkie zwycięstwa, a przegrała zaledwie raz. Gdyby stworzyć tabelę tylko z meczów domowych, Olimpia zajmowałby 4 miejsce. Sobotni mecz będzie też prawdziwym sprawdzianem dla bloku obronnego polonistów.  Jesienią Olimpia była czwartą drużyną pod względem zdobytych bramek. W Elblągu gra również dwóch najlepszych strzelców ligi – Rafał Piceluk (10 goli) i Łukasz Pietroń (9 goli). Zadanie defensorów Polonii będzie jednak częściowo ułatwione, Piceluk doznał w lutym urazu i w pierwszej wiosennej kolejce nie pojawił się na boisku. Niemniej faworytem sobotniego spotkania będzie Olimpia. Gracze Polonii muszą przygotować się na bardzo ciężki mecz i to nie tylko ze względu na poziom sportowy rywala, ale również ze względu na kibiców gospodarzy, którzy na pewno będą nastawieni wrogo do zawodników „Czarnych Koszul”.

Pauzują:

  • Rafał Kosiec (rehabilitacja), Przemysław Szabat (powrót po kontuzji/ŻK)

Zagrożeni kartkami:

  • Michał Oświęcimka (3 ŻK), Marcin Bochenek (7 ŻK)

Mecz będzie transmitowany na kanale YouTube Olimpii.

Źródło: własne/90minut.pl/polskieligi.net/olimpia.elblag.com.pl

Author: muchomor

Dodaj komentarz