Błękitna ściana

W sobotę Polonia  raz drugi z rzędu zmierzy się z beniaminkiem, na Konwiktorską 6 przyjedzie drużyna Błękitnych Raciąż. Goście, jak na drużynę, która od kilkunastu lat grała w niższych ligach, spisuje się całkiem dobrze. Po 25 kolejkach zajmują 9 miejsce w lidze, na swoim koncie zgromadzili 34 punkty. W tej rundzie przegrali tylko jeden mecz, dlatego w sobotę należy spodziewać się kolejnego ciężkiego spotkania.

Błękitni Raciąż zostali założeni w 1922 roku. Pierwszy mecz w historii rozegrali z klubem z Płońska, Błękitni wygrali to spotkanie. Pierwszy sukces klub osiągnął w 1960 roku, awansował wtedy do B-klasy. Następną promocję wywalczyli 4 lata później, do A-klasy. W 1968 udało im się natomiast awansować do ligi wojewódzkiej, a w 1975 do III ligi. Do 2013 klub funkcjonował pod nazwą LKS (Ludowy Klub Sportowy) Błękitni Raciąż, wtedy jednak zmieniano nazwę na KS (Klub Sportowy) Błękitni Raciąż. W 2015 zawodnicy Raciąża mogli cieszyć się z kolejnego awansu, dzięki zajęciu I miejsce w IV lidze, dostali się do III ligi. Klub z Raciąża wychował kilku solidnych zawodników, najbardziej znanym jest Marek Jóźwiak – reprezentant Polski i trzykrotny Mistrz Polski. Wszyscy kibice na pewno będą też kojarzyć Daniela Kokosińskiego, który również zaczynał karierę w Błękitnych (opis na podstawie Wikipedii). W Błękitnych występował też Mariusz Unierzyski (pod koniec kariery), który świętował mistrzostwo Polski z Polonią w 2000 roku oraz Mariusz Mikłowski, który rozegrał w rundzie wiosennej sezony 2005/2006 23 minuty w barwach Polonii w Pucharze Polski. Obecnie w drużynie z Raciąża występuje Dawid Klepczyński, który wywalczył z Polonią awans do III ligi.

Zbigniew Obłuski
Zbigniew Obłuski (fot. Robe)

W zeszłej rundzie mecz Polonii z Błękitnymi ułożył się całkiem dobrze dla „Czarnych Koszul”. Co prawda, pierwsza połowa była typowa dla naszej drużyny. Gra toczyła się głównie w środku pola, a Polonia nie potrafiła przebić się przez zasieki obronne rywali.  Przebudzenie nastąpiło na szczęście pod koniec pierwszej połowy. Najpierw po dobrej akcji rozgrywanej między Marcinem Truszkowskim Mariuszem Marczakiem piłkę otrzymał Zbigniew Obłuski, po czym oddał strzał z ostrego kąta, po którym piłka wpadła do bramki i w 44 minucie Polonia wyszła na prowadzenie. Chwilę później Obłuski znów dostał piłkę i strzelił swojego drugiego gola. Polonia zeszła na przerwę, prowadząc 2:0. W drugiej połowie nasi zawodnicy skupili się już na obronie wyniku, grali mądrze, nie pozwalając rywalom na rozwinięcie skrzydeł. Taka taktyka opłaciła się, „Czarne Koszule” wygrały 2:0 i zrewanżowały się za porażkę w Raciążu w IV lidze.

Błękitni po zakończeniu rundy zatrudnili nowego szkoleniowca – Karola Szweda. Do Błękitnych przyszliKrystian Pomorski (pomocnik, 16 m. i 1b., z Olimpii Zambrów (II liga)), Adrian Pluta (obrońca, 12 m., z Nadwiślana Góra (II liga)), Paweł Nowotka (obrońca, 15 m. i 1 b., ze Startu Otwock (III liga)), Adam Radwański (pomocnik, z Wisły Płock (I liga)), Damian Szczepański (pomocnik, 153 minut, z Legionovii Legionowo (II liga)) i Mariusz Holik (w jednym ze sparingów doznał kontuzji barku i raczej w rundzie wiosennej nie zagra) (obrońca, 2 m., z Nadwiślana Góra (II liga)); odeszli natomiast: Damian Skumórski (obrońca, 8 m.), Marcin Kowalski (pomocnik, 254 minut), Konrad Popławski (obrońca, 640 minut), Łukasz Wróbleski (pomocnik, 17 m. i 1 b., do  MKS-u Przasnysz (IV liga)), Robert Wróblewski (obrońca, 15 m., do MKS-u Przasnysz) i Łukasz Stański (pomocnik, 16 m., do Töcksfors IF (Szwecja, VI poziom rozgrywek)).

5 ostatnich meczów Błękitnych w lidze:

• 0:0 z Legią II Warszawa (D)
  • 0:0 z Ursusem Warszawa (D)
  • 2:5 z Wartą Działoszyn (W)
  • 0:0 z Wartą Sieradz (D)
  • 0:0 z ŁKS-em Łódź (W)

Błękitni na 9 kolejek przed końcem sezonu tracą 9 (ewentualnie 8) punktów do miejsca gwarantującego utrzymanie i szanse na pozostanie w lidze mają raczej już tylko matematyczne. Przyczyną tego są 2 ostatnie mecze, w których Błękitni podzieli się punktami z drużynami z górnej części tabeli, nie odrabiając tym samym powstałej straty punktowej. Pomimo tego, w sobotę o zwycięstwo znów będzie ciężko, Błękitni urywali już punkty całkiem dobrym drużynom, a w tej rundzie zdobyli tyle samo oczek co lider – Sokół Aleksandrów Łódzki. Drużyna z Raciąża ostatni raz przegrała w marcu, gdy uległa Pelikanowi Łowicz. Tak dobra postawa Błękitnych na wiosnę jest przede wszystkim zasługą niezwykle szczelnej obrony, która stanowi ścianę nie do przejścia. W ostatnich 7 meczach (patrząc na ligę i Okręgowy Puchar Polski) tylko jeden rywal zdołał wepchnąć piłkę do bramki Raciążan, co zaskakujące udało się to słabiutkiej Warcie Działoszyn i to aż dwukrotnie. Co może być pocieszające dla Polonii, to fakt, że na wyjazdach obrońcom Błękitnych nie idzie już tak dobrze – w 4 meczach stracili 7 bramek. Jednak tam Błękitni grają też znacznie lepiej w ofensywie – 9 bramek strzelonych w 4 meczach (u siebie 1 bramka w 4 meczach) i na obcym terenie odnieśli 2 zwycięstwa, czyli o jedno więcej niż u siebie. Szczególną uwagę trzeba zwrócić na najlepszego strzelca – Kamila Majkowskiego, który zdobył w 22 meczach 12 bramek. Do Warszawy Błękitni przyjadą nieznacznie osłabieni. Za kartki pauzować będzie dwóch zawodników podstawowego składu – Dariusz Gorczyczewski Adrian Bieńkowski.

PauzująRafał Kosiec (uraz rdzenia kręgowego, w tej rundzie nie zagra)

Zagrożeni kartkami: Donatas Nakrošius (7 ŻK), Piotr Augustyniak (3 ŻK), Rafał Kosiec (ŻK). Na kartki szczególnie musi uważać Piotr Kosiorowski (10 ŻK), jeśli nadal będzie otrzymywał żółtą kartkę w każdym meczu, to kara zawieszenia na dwa mecze (za 12 kartek) obejmie spotkanie z Sokołem.

ArbiterŁukasz Matlęga (okręg: Płock), sędziował 3 mecze Polonii w III lidze, żadne nie zostało wygrane przez „Czarne Koszule”:

• Pilica Białobrzegi – Polonia Warszawa 1:0 (3 ŻK dla Polonii, 2 ŻK dla Pilicy)
  • Polonia Warszawa – Pelikan Łowicz 1:1 (2 ŻK dla Polonii, 1 ŻK dla Pelikana)
  • Polonia Warszawa – Broń Radom (zeszły sezon) 1:2 (3 ŻK dla Polonii, 1 ŻK dla Broni)

Transmisję z tego spotkania przeprowadzi Polska Telewizja Sportowa. Koledzy z PTS-u pokażą również kolejne spotkania polonistów z K6. Czynią również starania, aby transmitować mecz wyjazdowy z Lechią.

Źródło: własne / wikipedia.pl / 90minut.pl / blekitniraciaz.eu / ksmzpn.pl

2 thoughts on “Błękitna ściana

1. Zaraz się zbieramy na mecz, więc tylko krótko. Mimo kurtuazji Muchomora dla naszego rywala – nie może być dziś innego wyniku niż zwycięstwa.
    Wreszcie, chyba poraz pierwszy w tej rundzie nie wychodzi się w I składzie tylko dlatego, że się po prostu jest – tylko że pierwszą jedenastkę trzeba wywalczyć. Petasz, Szabat i Wierzbowski wygryzą ze składu niemrawe karpie.